صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
 

 


جمعه
4 اسفند 1396
6. جمادي‌الثاني 1439
2018 Feb 23

 

کانال ما در تلگرام

ایرانفودنیوز

وب سایت خبری صنایع غذایی ایران

کانال ما را در تلگرام دنبال کنید

 

https://telegram.me/joinchat/BGSJdgC493n3baukf_EBgQ

 

 

همکاران و همیاران

 


مشاهده کامل مصاحبه
 گفتگوی اختصاصی ایرانفود نیوز با خانم دکتر اقبال طاهری    

لطفا خود را به طور کامل معرفی نمائید.

اقبال طاهری هستم سال 1340 برای دوره فوق لیسانس رشته رادیو بیولوژی به مرکز انرژی هسته ای دانشکده علوم دانشگاه تهران راه یافتم و همزمان دوره دکتری داروسازی را در دانشگاه تهران شروع نمودم و در سال 1346 پایان نامه دکترای خود را با عنوان سم شناسی ارائه دادم و دوره های تخصصی را در چندین کشور ( انگلستان ، اتریش ، بلژیک ، آلمان ، دانمارک ) گذراندم. پست معاون فنی آزمایشگاه های اداره کل غذا و دارو را در سال 62 تا 75 بر عهده داشتم تا اینکه حکم مدیر کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی به نام بنده صادر گردید و سپس به مدیریت امور بین الملل مرکز تحقیقات غدد متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران نایل شدم.

همچنین در سازمان بهداشت جهانی نیز مسئولیت های گوناگونی از قبیل رئیس کمیته  CODEX ، مشاوره سازمان در اندونزی ، مشاوره سازمان در کمیته مشورتی مدیریت و ناظر سازمان در زمینه ایمنی مواد غذایی را بر عهده داشتم . و از سال 1346 به تدریس در دانشگاهها و مراکز علمی گوناگون پرداختم و بیش از 60 مقاله تخصصی نوشته ام که در آزمایشگاه های کنترل غذا و دارو و بهداشت محیط زیست استفاده می گردد.

چگونه وارد حوزه علم و صنعت غذا شدید.

اولین رشته ای که به آن پرداختم بیولوژی دانشکده علوم بود و بعد از لیسانس مشغول به تدریس شدم . بیشتر مدارسی که در آن تدریس می کردم واقع در جنوب تهران بودند که جزو مدارس مذهبی بودند که دبیر آقا را قبول نمی کردند که در آن مدارس فیزولوژی و زمین شناسی را در کلاس 12 تدریس می نمودم. در آن زمان دبیرانی که کلاس ششم متوسطه را تدریس می کردند 18 ساعت در هفته تدریس داشتند و دبیران دیگر 40-30 ساعت کار می کردند. منتهی چون بنده از لیسانس وارد دانشکده داروسازی شده بودم و هم تدریس می کردم و هم تحصیل به رئیس مدرسه اعلام کردم که بیشتر از 9 ساعت نمی توانم تدریس نمایم و ایشان هم گفتند به ناچار باید 2 کلاس 40 نفری را با هم ادغام نمائیم و در آمفی تئاتر مدرسه برای آنها کلاس تشکیل دهم. بنده هم قبول کردم و با توجه به ذوق و هنر نقاشی که داشتم تمام موارد درسی را با گچ های رنگی روی تخته ترسیم می نمودم که دانش آموزان بیشتر با موضوع درس آمیخته شوند.

اولین مدرسه ای که شروع به تدریس کردم مدرسه خسروخاور واقع در خیابان فرهنگ بود. بعد از اینکه دکترای خود را در رشته داروسازی گرفتم در بورسی که کشور انگلستان گذاشته بود قبول شدم و به انگلیس رفتم و دوره Toxicology یا سم شناسی را گذراندم . و جزو اولین کسانی هستم که روی Aflatoxin  کار کردم که سمی است که در خشکبار مثل پسته و ذرت و یا باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی می تواند پیدا شود.

بعد از اتمام این دوره به ایران بازگشتم و از وزارت فرهنگ خود را به وزارت بهداشت منتقل کردم و از مهمترین کارهایی که انجام دادم این بود که بخش سم شناسی را در وزارت بهداشت بنیان نهادم و جزو نخست کسانی بودم که این رشته را در وزارت بهداشت نظارت بر مواد آرایشی بهداشتی پایه گذاری نمودم. نظارت بر مواد آرایشی بهداشتی و بخش سم شناسی بر عهده ما بود و بعد رئیس آزمایشگاه مواد غذایی و بعد آزمایشگاه غذا و دارو شدم و از سطح کارشناسی به مدیریت کل مواد غذایی آرایشی بهداشتی ارتقا یافتم.

با ارزش ترین فرد زندگی شما چه کسی است ، تنها دخترم و 2 نوه ام از با ارزش ترین افراد زندگی من هستند. دخترم راه مرا ادامه نداد من هم مایل نبودم چون بر این اعتقادم که برای رشته پزشکی همیشه باید تلاش و تحقیق انجام دهی به این صورت بود که دخترم فوق لیسانس رشته زبان را در دانشگاه تهران را گرفت و بعد از آن هم  یک دوره یکساله را گذراند و در حال حاضر که در انگلستان است مدرس فرانسه ا ست.

یکی از نوه هایم در انگلیس وکیل شده است و دیگری دانشجوی سال سوم هوش مصنوعی است که هر دو در دانشگاه معتبر انگلیس تحصیل می کنند. دخترم سالی چند ماه به ایران می آید و پیش من می ماند و خدا را شاکرم که فرزند خوبی دارم.

اولین درآمد شما چقدر بوده.

اولین درآمد من هشتصد و دو تومان و پنج ریال بود که با مدرک لیسانس می گرفتم . در آن زمان درآمد زیادی نبود چون من دبیر بودم و دبیر که نمی توانست درآمد زیادی داشته باشد ولی چون خیلی علاقه داشتم که همیشه خودم و خانواده ام آسایش داشته باشیم سعی می کردم که کار اضافه انجام دهم و به عنوان بهترین معلم تهران ساعتی 25 تومان تدریس می کردم . یادم می آید اولین اتومبیلی که خریدیم 12 هزار تومان بود . و جدای از حقوق ثابت هم سعی می کردم با کار اضافه زندگی خوبی را داشته باشم.

آیا به آرزوهای خود رسیده اید.

تقریبا بله ، خدا را شکر . فکر می کنم تا به حال هر چیزی یا هر کاری را که دوست داشتم و دنبالش بودم به آن رسیده ام . وقتی انسان هدف مشخصی را داشته باشد و آن هدف را دنبال کند طبیعتا به آن می رسد. مثلا : نقاشی را از دوران کودکی آغاز کردم . استاد علی اکبر یاسمین که روحشان شاد باد.در آن زمان استاد من بودند و وقتی پشتکار و علاقه مرا نسبت به طراحی مشاهده نمودند گفتند که شما یک روز نقاش خوبی خواهی شد . و من هم تمام سعی را کردم که این حرفه را ادامه دهم. و در کل کارهایی که مورد علاقه ام بود را انجام دادم . همیشه علاقه داشتم دکترای پزشکی یا داروسازی بگیرم بعد علاقه داشتم تخصص بگیرم . که با کمک خداوند موفق شدم که تمام آنچه آرزو داشتم به واقعیت تبدیل کنم.

 آیا به جوانان ایمان دارید.

بله خیلی زیاد . بنده کلا با جوانان کار می کنم و تمام مقالاتی را که نوشته ام با کمک همین جوا نان بوده است . وقتی با جوانان در مورد کاری صحبت می کنم و تجربیات خود را در اختیار آنها قرار می دهم از آنها نیرو می گیرم ، آنها از ما کارو تجربه یاد می گیرند و ما هم از آنها نیرو و با هم کار انجام می دهیم و پیشرفت می کنیم . خیلی از جوانان بودند که از زمان دیپلم با هم کار کردیم و آنها کم کم به مدارج بالا رسیده اند و پیشرفت کرده اند.

کلاس اول دبستان خود را به یاد دارید.

بله کاملا یادم هست . ما یک معلم سرود داشتیم که ویلن می نواخت و ما باید سرود می خواندیم . در آن زمان من خیلی خجالت می کشیدم و وقتی از من خواسته شد که سرود بخوانم اصلا نتوانستم و از کلاس بیرون آمدم و همیشه آن روز را به یاد دارم.

وضعیت صنعت غذای کشوررا در حال حاضر چگونه می بینید.

اگر وضعیت صنعت غذایی ایران را با قبل از انقلاب مقایسه کنیم در قبل از انقلاب تعداد کارخانجات صنایع غذایی از انگشتان دست تجاوز نمی کرد ولی بعد از انقلاب کارخانجات شروع به رشد و گسترش کردند مدیرانی که صنایع غذایی را دایر کردند بسیار لایق بودند و بسیار خوب توانستند این صنعت را رشد دهند ولی طبیعتا خطوط تولید کارخانجات فرسوده شده و نیاز به جایگزین دارد و روشها و تکنولوژی های جدید به روز باید مورد استفاده قرار گیرند. متأسفانه صنایع غذایی مثل سایر صنایع خیلی از وضع خوبی برخوردار نیست. یعنی گرفتاری خطوط تولید جدید ، موضوع گرانی ارز و غیره باعث مشکلات این صنعت است  و بدون داشتن صنایع غذایی خوب بیشتر محصولات کشاورزی ما اگر تبدیل نشود جزو ضایعات می گردد و از بین می روند. صنایع غذایی باعث شده است که محصولات کشاورزی در کشور ما به صورت محصول نهایی و صنعتی به فرم کمپوت و کنسرو و غیره درآید که خدا را شکر میزان صادرات خوبی هم داریم . دولت خیلی باید روی این موضوع سرمایه گذاری و کمک کند چون محور کشاورزی وقتی می چرخد که کشاورزی و دامداری خوب و پر رونق باشد و  صنعت غذا هم از وضعیت مطلوب بهره می برد.

بنابر این ملتی که بتواند غذای خود را تأمین کند هیچ وقت درمانده نمیشود و این صنایع غذایی است که می تواند این باور را محکم تر سازد . و باعث تعجب بنده است که چطور بعضی مردم از کمپوت و کنسرو های خارجی استفاده می کنند چون در کشور خودمان بهترین ها یافت می شود.

سالهای گذشته را به خوبی به یاد دارم با کمبود فرآورده های لبنی رو به رو بودیم و مجوز واردات کره و پنیر را از نیوزلند می دادم ، ولی الان در کشور با مازاد رو به رو هستیم . شرکتهایی هستند در کشور که بهترین پنیرها و انواع شیر را تولید می کند که هم تازه تر است و هم از کیفیت بهتری برخور دارند. امیدوارم به این صنعت کمک بیشتری شود تا آنها هم بتواند بهترین ها را به مردم کشور عرضه کنند.

در مورد نقش زنان و مشکلات آنان از قبیل نابرابری دستمزد ومشکلات کاری چه نظری دارید.

در بعضی از صنعتها که متأسفانه ترجیح می دهند نیروی آقا بگیرند تا خانم ، علت دارد که یکی از آنها این است که خانمها وقتی متأهل می شوند محدودیت زمان دارند و یک زن نمی تواند با در نظر گرفتن وظایف و کارهایی که در منزل انجام می دهد از صبح تا شب یکسره کار کند . شاید بیشتر خانمها این موضوع را رد کنند ولی به نظر من واقعا زن توان آن را ندارد که کارهای سخت انجام دهد و روز عادی زندگی یک زن از قبیل تشکیل زندگی ، بچه دار شدن و نگهداری فرزند مشکلاتی است که کارفرما یا مدیران صنعت را دچار این تصمیم می کند که نیروی آقا را بهتر از خانم جذب کنند.

ولی اگر زنان در کارهای تحقیقاتی یا دفتری فعالیت کنند به مراتب بهتر از آقایان عمل می کنند حتی در آزمایشگاهها وقتی دقت می کنیم بیش از 70% پرسنل را خانمها تشکیل می دهند چون هم از حوصله و دقت بیشتری برخوردار است و هم پتانسیل بالایی دارد. به عقیده بنده زنان چون موجودات ظریفی هستند باید کارهای ظریف هم انجام دهند و نباید با رفتن به یک رشته یا کار اشتباه جای یک مرد را هم بگیرند ولی از نظر حقوق این اشتباه است که بین زن و مرد فرقی قائل باشیم چون اگر هر دو مثلا لیسانس داشته باشند با یک تجربه باید حقوق و مزایای مساوی کسب نمایند.

راز موفقیت شما چیست.

نمی توانم صد در صد عنوان کنم که خیلی موفق بوده ام . ولی می توانم بگویم خیلی کارها انجام داده ام که هر کسی نتوانست انجام دهد و علت موفقیت خود را داشتن پشتکار زیاد می دانم.

که هیچ وقت از تلاش دست برنداشتم . و معتقدم که شریک زندگی انسان برای رسیدن به موفقیت خیلی تأثیر گذار و مهم است . چون اگر شریک زندگی همراه و مشوق خوبی باشد گذراندن پله های ترقی راحتر می شود.

بهترین خاطره شما چیست. زمانی بودکه در دانشکده علوم تحصیل می کردم روزی با وسایل نقاشی و بوم به سمت دانشکده هنرهای زیبا می رفتم که نقاشی هایم را به استاد حیدریان نشان دهم تا ایراد کار مرا ببیند . که استاد هشترودی مرا دیدند و با تعجب پرسیدند دخترم شما نقاشی هم می کنید که در پاسخ گفتم بله .

بعد دک


مصاحبه شونده : خانم دکتر اقبال طاهری
آخرین ویرایش : 1391/07/28 -- 17:12:16
نویسنده : مدیر سایت - مهندس پروانه خانی
تعداد بازدید : 3161
پذیرش آگهی

شماره تلفن های پذیرش آگهی:

0912-2474056

 

تک ماکارون - 4183103 - 0
تهران پک - 3232508 - 0
پگاه تهران - 3878191 - 0
سحر همدان - 4742397 - 0
سحر خیز - 4743048 - 0
قارچ پارس شهریار - 1351893 - 0
پارس استا - 2025164 - 0
زرماکارون - 4739153 - 0
zarforoktoz - 374498 - 0
سبزان - 4739875 - 0
سن ایچ - 2881859 - 0
فراورده های گوشتی مام - 3014608 - 0
   صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران می باشد.


پنل ارسال ایمیل تبلیغاتی