صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
 

 


جمعه
4 اسفند 1396
6. جمادي‌الثاني 1439
2018 Feb 23

 

کانال ما در تلگرام

ایرانفودنیوز

وب سایت خبری صنایع غذایی ایران

کانال ما را در تلگرام دنبال کنید

 

https://telegram.me/joinchat/BGSJdgC493n3baukf_EBgQ

 

 

همکاران و همیاران

 


مشاهده کامل مصاحبه
 گفتگوی اختصاصی ایرانفودنیوز با سید مهدی سیدین    

لطفا خودتان را برای خوانندگان ماهنامه معرفی فرمایید و در خصوص سال های فعالیت و خدمت خود توضیح دهید.

سید مهدی سیدین فارغ التحصیل رشته های صنایع غذایی و علوم غذائی هستم تحصیلات خود را در دانشگاه لندن در انگلستان در مقطع دکترا تکمیل نموده ام . پس از مراجعت به ایران در سال 1358 فعالیت خود را بعنوان عضو هیئت علمی دانشگاه آغاز نمودم . با شروع انقلاب فرهنگی و توقف تدریس در دانشگاهها در چارچوب جهاد دانشگاهی بعنوان مجری طرح تحقیقات خود را در قالب طرح غذای کودک در انیستو تغذیه و صنایع غذائی ادامه دادم و سپس بدلیل عدم امکان انتقال به دانشگاه شهرستان ها به استخدام مرکز پژوهش های غلات در تهران درآمده و فعالیت خود را در این مرکز آغاز نمودم. اما بموازات آن بعنوان استاد مرعو به تدریس در دوره های کارشناسی دانشکده پردیس کشاورزی کرج و دانشگاه شهید بهشتی و همچنین دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه شهید بهشتی ادامه دادم. ضمنا بعنوان عضو هیئت علمی نیمه وقت در دانشکده علوم و مهندسی صنایع غذائی دانشگاه آزاد به تدریس پرداختم . در سال 1389 بنا به درخواست خود به افتخار بازنشستگی از مرکز پژوهش غلات نائل شدم و در حال حاضر ضمن عضویت در شورای تحقیق مرکز مذکور ، در دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترای دانشکده علوم و مهندسی صنایع غذائی و دانشکده کشاورزی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد بعنوان عضو هیئت علمی نیمه وقت تدریس مینمایم .

آیا از سال های خدمت خود در عرصه دانشگاهی راضی بوده اید و به اهداف خود رسیده اید؟

پاسخ من بسیار مثبت است . برای من بسیار خوشحال کننده و باعث افتخار است که دانشجویانی که در کلاس های درس من در دانشگاهها حضور داشته اند و یا راهنائی پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله دکتراای آنها را عهده دار بوده ام در حال حاضر خود از اساتید برجسته دانشگاهها هستند . در حال حاضر تنها آرزوی من خوشبختی و موفقیت دو فرزند م در عرصه زندگی است.

در حال حاضر ارتباط میان دانشگاه و صنعت را چگونه ارزیابی می کنید؟

این ارتباط نیازمند یک سری مولفه هاست که باید فراهم شود . دانشگاه نباید خود را فارغ از آنچه که در صنعت میگذرد انگارد و متقابلا صنعت نیز می باید به دانشگاه اعتماد کند.متأسفانه انجام تحقیقات صنعتی هنوز در دانشگاهها شکل نگرفته است و صنعت نیز نگاه ویژه ای به پژوهش ندارد . اگر صنعت به سمت تحقیق نرود بتدریج رو به زوال خواهد رفت و بنابراین می بایست مولفه پژوهش را در برنامه ریزی خود لحاظ کند. بسیاری از صنایع غذائی در کشور ما هنوز به آن درجه از رشد نرسیده است که خود را نیازمند تحقیق و پژوهش بداند لذا از توانایی های دانشگاه کمتر استفاده می کند. طبیعتا وقتی در صنعت بر روی کیفیت محصول تأکید زیادی نمیشود و بدنبال تولیدات جدید و منحصر بفرد نیستند نیاز به تحقیقات نیز کمتر احساس میشود . متأسفانه صنایع ما متکی به تکنولوژی وارداتی است که برای تولید یک محصول خاص تعریف شده است و لذا به سمت تحقیق و توسعه و تولید یک محصول جدید نمی رود

چه راهکارهایی برای تحکیم و پیشرفت ارتباط این دو پیشنهاد می کنید؟

در دانشگاهها تلاش میشود تحقیقات در قالب پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکترا انجام شود و با توجه به امکانات و هزینه جنبه کاربردی داشته باشد اما متأسفانه در جهت تجاری شدن و یا عملی شدن در صنعت حرکت نمی کند زیرا حلقه ارتباطی وجود نداردبنظر میرسد واحدهای تحقیق و توسعه (R&D) بتوانند بعنوان یکی از حلقه های ارتباطی عمل کنند . بدین ترتیب که این ارتباط بین واحد و دانشگاه برقرار گردد.صنعت مشکل و مسئله را تعریف و منابع مالی تحقیق را تأمین کند و محققین دانشگاه نیز با استفاده از دانشجویان ممتاز و نخبه در چارچوب پایان نامه ها و رساله ها مشکل صنعت را حل نمایند . ضمنا واحدهای (R&D) در اکثر کارخانجات بدلیل عدم اعتقاد به پروژهای تحقیق و توسعه ، غالبا این واحدها به شکلی ظاهری ، سطحی و نمایشی انجام وظیفه مینماید در حالیکه در کشورهای صنعتی نیروی انسانی آن افراد نخبه و کارآمد هستند و بودجه های کلان به این امر اختصاص می یابد.

وضعیت صنعت غذای کشور را چگونه ارزیابی می فرمایید.

با توجه به شرایط اقلیمی کشور و استمرار فعالیت بخش کشاورزی در تمامی فصول سال ، محصولات این بخش بسیار متنوع میباشد که امکان صادرات را در طول سال میسر می سازد.بنظر میرسد صنعت غذا هنوز نتوانسته است جایگاه خود را بیابد و در رقابت با سایر کشورها با هدف مهار قیمت تمام شده متأسفانه کیفیت را مورد توجه قرار نمی دهد و لذا در صادرات موفق نمی شود اگر چه نمی بایست مشکلات اجرایی را نیز فراموش نمود  ضمنا مدیران ما در صنعت درگیر مسائل جاری خود هستند و روی فعالیت خود تعصب دارند و بدنبال نوآوری نیستند . صنعت ما در مجامع بین المللی حضور ندارد ، عضو انجمن های جهانی نبوده و هیچگونه ارتباطی با دنیا ندارد و لذا نوآور نمی باشد

چه پیامی برای خوانندگان ماهنامه صنعت غذا دارید.

توجه به تغذیه خود ، سلامت غذا و کیفیت آن و نیز انجام ورزش روزانه است چناچه اهمیت سلامت و کیفیت غذا به تولید کنندگان منتقل شود آنها نیز خود را ملزم می یابند که محصولاتی با ارزش غذائی بالا ، سالم و با کیفیت تولید نمایند.


مصاحبه شونده : سید مهددی سیدین
آخرین ویرایش : 1391/10/11 -- 09:36:59
نویسنده : میترا طهرانی
تعداد بازدید : 2577
پذیرش آگهی

شماره تلفن های پذیرش آگهی:

0912-2474056

 

تک ماکارون - 4183093 - 0
تهران پک - 3232498 - 0
پگاه تهران - 3878181 - 0
سحر همدان - 4742387 - 0
سحر خیز - 4743038 - 0
قارچ پارس شهریار - 1351883 - 0
پارس استا - 2025154 - 0
زرماکارون - 4739143 - 0
zarforoktoz - 374488 - 0
سبزان - 4739865 - 0
سن ایچ - 2881849 - 0
فراورده های گوشتی مام - 3014598 - 0
   صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران می باشد.


پنل ارسال ایمیل تبلیغاتی