صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
 

 


سه شنبه
1 اسفند 1396
3. جمادي‌الثاني 1439
2018 Feb 20

 

کانال ما در تلگرام

ایرانفودنیوز

وب سایت خبری صنایع غذایی ایران

کانال ما را در تلگرام دنبال کنید

 

https://telegram.me/joinchat/BGSJdgC493n3baukf_EBgQ

 

 

همکاران و همیاران

 


مشاهده کامل مصاحبه
 گفتگوی اختصاصی ایرانفود نیوز با دکتر شهریار دبیریان    

لطفا خودتان را برای خوانندگان ماهنامه معرفی فرمایید و در خصوص سال های فعالیت و خدمت خود توضیح دهید. دکتر شهریار دبیریان متولد سال 1342 ؛دارای مدرک دکتری عمومی  دامپزشکی از دانشگاه شهید چمران اهواز و دکتری تخصصی کنترل و بهداشت مواد غذایی از دانشگاه تهران هستم .مدت 20 سال سابقه خدمت در شرکت صنایع شیر ایران (پگاه)را دارم سیزده سال به عنوان  کارشناس مسئول ومدیر آزمایشگاهها و در حال حاضربه عنوان مدیر تضمین کیفیت شرکت پگاه مشغول انجام وظیفه هستم ؛

و از سال 1373 به تدریس در دانشگاهها نیز مشغول هستم.(دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاههای علمی کاربردی) .

 از سال 1372 در کمیته های تدوین استاندارد سازمان ملی استاندارد شرکت کردم و در حال حاضر سابقه حضور در تدوین بیش از 100 استاندارد ملی(به عنوان عضو ؛رییس و دبیر  تدوین )را دارم .و پروانه کارشناسی استاندارد را در 6 سال قبل دریافت نمودم .

همچنین با شرکت فعال در کمیته های علمی فدراسیون بین المللی شیر IDFبه عنوان عضو رسمی در کمیته های ایمنی مواد غذایی و سلامت دام مشغول فعالیت میباشم.

به عنوان عضو هیئت مدیره در انجمن دارندگان نشان استاندارد و انجمن مدیریت کیفیت ایران و نیز شرکت پگاه گیلان در حال انجام وظیفه میباشم.

 

همچنین با تدریس در بیش از 80 دوره تخصصی کوتاه مدت در زمینه های (آموزش سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی ایزو 22000 ؛مدیریت کیفیت در آزمایشگاهها –ایزو؛سیستم HACCP ؛و GMP؛ آشنایی با غذاهای ارگانیک ؛میکروبیولوژی مواد غذایی ؛بقایا و آلاینده های موا غذایی ؛ برای کارشناسان صنعت غذا سعی کردم به صورت کاربردی اطلاعات علمی را منتقل نمایم.

آیا از سال های خدمت خود در عرصه دانشگاهی راضی بوده اید و به اهداف خود رسیده اید؟

بله ؛البته در هر کاری فراز و نشیب هایی وجود دارد ولی من بخاطر اینکه به تدریس علاقه وافری دارم در کنار فعالیت در صنعت سعی کردم اندوخته های خود را در حد توان به دانشجویان صنایع غذایی منتقل نمایم. در حقیقت  علم تدریس به نظر من یک انتقال مطلب  دو طرفه است و مدرس در کنار مطالبی که آموزش میدهد مطالبی را نیز می آموزد  . 

در حال حاضر ارتباط میان دانشگاه و صنعت را چگونه ارزیابی می کنید؟

از گذشته بهتر است و روند صعودی دارد ولی هنوز این فاصله احساس میشود. من چون در هر دو زمینه صنعت و دانشگاه فعالیت دارم شاید بهتر این فاصله را درک کنم. برخی از همکاران  دانشگاهی دنبال به سرانجام رساندن پایان نامه هایی هستند که هر چند بسیار عالی و علمی است ولی در نهایت با توجه به عدم کاربردی بودن ان در قفسه های کتابخانه های دانشگاه خاک میخورد البته عرض کردم که در حال حاضر با شکل گرفتن واحد ارتباط با صنعت در دانشگاه این دو قطب به هم نزدیک شدند اگر همسو با هم حرکت کنند ( مشکلات صنعت توسط دانشگاهها حل شود ونیز با حضور اساتید و مدرسان دانشگاه در کارخانه های تولیدی وکسب مهارت های تجربی)  ارتقاء تولید و کیفیت را با شتاب بیشتری شاهد خواهیم بود.

چه راهکارهایی برای تحکیم و پیشرفت ارتباط این دو پیشنهاد می کنید؟

با توجه به تشکیل واحد ارتباط با صنعت در دانشگاهها ؛جلسات متعدد و اثر بخش بین این دو میتواند کمک کننده ارتباطات باشد.اعتماد متقابل بین صنعت و دانشگاه بیش از پیش باعث تحکیم ارتباط باشد.

برقراری جلسات ماهانه بین صنعت و دانشگاه ؛تشکیل دوره های آموزشی توسط دانشگاه برای کارشناسان صنعت و نیز همکاری لازمه توسط صنعت و اجازه بازدید از خطوط تولید و ارائه تجربیات کسب شده کارشناسان صنعت میتواند برای همکاران دانشگاهی مثمر ثمر باشد.

وضعیت صنعت غذای کشور را چگونه ارزیابی می فرمایید.

از نظر بعد علمی میتوان گفت با تشکیل دانشگاههای علمی کاربردی توسط برخی از کارخانه های تولیدی و آموزش پرسنل کارخانه ها  در  این دوره ها و نیز اموزش های حین خدمت کارکنان ؛ این بعد ارتقاء کیفی مناسب و بالایی پیدا کرده است.

 

از بعد کیفیت  محصولات استاندارد های متعددی در زمینه صنعت غذا تدوین گردیده که برخی از این استاندارد ها نیاز به تجدید نظر و بازنگری دارد .

در برخی از صنایع خصوصا لبنی تهیه مواد اولیه (شیر خام)با کیفیت یکی از فاکتور های مهم در ارتقاء کیفیت محصولات میباشد .جلوگیری از عرضه شیر خام در اماکن عمومی حائز اهمیت خواهد بود

پایش های اثر بخش ؛نظارت بر آزمایشگاههای همکار سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو ؛ بررسی قیمت تمام شده محصولات در کیفیت محصولات تولیدی تاثیر به سزایی دارد .

چه پیامی برای خوانندگان ماهنامه صنعت غذا دارید.

امیدوارم در هر حرفه ای که مشغول فعالیت هستند سعی و تلاش را سر لوحه کار خود قرار داده و با یاری خدا بتوانند بیش از پیش در جهت اعتلای صنعت و دانشگاه کوشش نمایند.همچنین از تمام دست اندرکاران ماهنامه صنعت غذا نیز کمال سپاس و تشکر را دارم .

 

 

 


مصاحبه شونده : دکتر شهریار دبیریان
آخرین ویرایش : 1391/11/25 -- 14:40:51
نویسنده : میترا طهرانی
تعداد بازدید : 2846
پذیرش آگهی

شماره تلفن های پذیرش آگهی:

0912-2474056

 

تک ماکارون - 4167675 - 0
تهران پک - 3217081 - 0
پگاه تهران - 3862765 - 0
سحر همدان - 4726971 - 0
سحر خیز - 4727622 - 0
قارچ پارس شهریار - 1336467 - 0
پارس استا - 2009738 - 0
زرماکارون - 4723727 - 0
zarforoktoz - 359072 - 0
سبزان - 4724449 - 0
سن ایچ - 2866433 - 0
فراورده های گوشتی مام - 2999182 - 0
   صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران می باشد.


پنل ارسال ایمیل تبلیغاتی