صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
 

 


سه شنبه
1 اسفند 1396
3. جمادي‌الثاني 1439
2018 Feb 20

 

کانال ما در تلگرام

ایرانفودنیوز

وب سایت خبری صنایع غذایی ایران

کانال ما را در تلگرام دنبال کنید

 

https://telegram.me/joinchat/BGSJdgC493n3baukf_EBgQ

 

 

همکاران و همیاران

 


مشاهده کامل مصاحبه
 گفتگوی اختصاصی ایرانفود نیوز با مهندس رمضان فلاحتی مدیریت شرکت سولیکو    

مدیران صنعت غذا بخصوص در عرصه فرآورده های گوشتی ، نام وی را به نیک سیرتی و درستکاری یاد می کنند . رمضان فلاحتی پیشکسوت موفق فرآورده های گوشتی می باشد که ضمن مصاحبه با ایشان جادوی ذهن ، اندیشه و باور وی در چهار دهه خدمت و فعالیتش در صنعت را به رشته تحریر در آوردیم.

خودتان را به طور کامل برای ما معرفی فرمایید.
رمضان فلاحتی هستم متولد سال 1327 اهل شمیران تهران ، فارغ التحصیل رشته صنایع غذایی در سال 1352 از دانشگاه شیراز هستم و حدود 39 سال است که در صنعت غذا مشغول به کارم و ابتدای فعالیتم را از شرکت مهرام شروع کردم و در سال 1357 در شرکت پیچک واقع در شهریار که اولین کارخانه ای بودکه مواد منجمد در ایران تولید می کرد مشغول به کار شدم.
چندفرزنددارید.
سه فرزند دارم ، دو دختر و یک پسر که فارغ التحصیل دانشگاه هستند .پسرم عمران خوانده و دخترم حسابداری و دختر کوچکم فوق لیسانس مدیریت دارد. پسرم راه مرا ادامه نداده ولی در کارخانه مرا همکاری می کند.
یادتان هست اولین درآمدتان چقدربود.
با آقای ظهیری در این مورد بحث داشتیم زمانی که مدیر مهران بودند. من آنجا رفتم و به عنوان رزومه تقاضای 5500 حقوق کردم آقای ظهیری اعتراض کرده بودند که مقدار زیادی است و چرا فارغ التحصیلان دانشگاه شیراز همه خواستار حقوق بالا هستند. چون در آن زمان تمامی فوق لیسانسها درآمدی حدود 2500 تا 3500 داشتند ، من در پاسخ گفتم مسلما علتی دارد یا معلومات یا عشق به کار و برنامه های دیگر است .در هر صورت اولین حقوق بنده در تیرماه 53 ، 5500 بوده است.
چه سالی ازدواج کردید.
یک سال بعد از اتمام تحصیل و در مرداد 53 ازدواج کردم.
آیابه آرزوهای خودرسیده اید.
همیشه انسان ها آرزو دارند که ای کاش 2 بار متولد می شوند که یک بار تجربه اندوزی و یک بار به کارگیری آن بود . اینکه بخواهیم بگویم به تمامی آرزوهایمان رسیده ایم . تقریبا در مورد هیچ کس وجود ندارد چون هر چه سن و تجربه بیشتر می شود آدم پخته تر می شود و به اشتباهات پشت سر بیشتر پی می برد. در مورد زندگی خانوادگی باید بگویم که بله ، به همه آرزوهایم رسیده ام و زندگی آرامی کنار همسر و فرزندانم دارم که باعث می شود سختی کار چندان اثر گذار نباشد با توجه به مشغله کاری و تلاش زیاد . ولی در زمینه کاری متاسفانه خیر ، به آرزوهایم نرسیده ام . یک سری اشتباهات و کارهایی بوده که می توانسته بهتر باشد ولی شرایط طوری دیگر ایجاب کرده مانند زمانی که در کشتی هستم و نمی توانیم تمامی شرایط را پیش بینی کنیم . ولی در هر صورت تلاش کردیم که آبرومند کار و تولید خود را پیش ببریم . و با توجه به مشکلات جمعی که پیش بینی کنیم . ولی در هر صورت تلاش کردیم که آبرومند کار و تولید خود را پیش ببریم . و با توجه به مشکلات جمعی که پیش می آید گاهی برنامه و پیش بینی و زمان بندی دچار وقفه می شود. ولی در نهایت انسان به امید و آرزو زنده است . و هدف این است که کارهای گذشته در حال بهتر انجام شود و اشکالات را در آینده برطرف نماییم.
فکرمیکنیدرازموفقیت شمادرزندگی چیست.
از نظر اینجانب موفقیت یک کلمه کاملا نسبی است بعضی اوقات کسی که از بیرون موفق نشان داده می شود در باطن خود را بسیار شکست خورده می بیند . چون به آن اهدافی که دوست داشته به صورت کامل نرسیده است. ولی بنده معتقدم موفقیت جدای اولین شرط آن که داشتن علم است ، پشتکار لازمه و رکن اصلی آن است. چون اگر علم یک کار را نداشته باشیم موفق شدن آن به صورت شانس است .ما سعی کرده ایم در کادر خود از افراد تحصیل کرده استفاده کنیم . به نظر بنده موفقیت باید مبنای علمی داشته باشد یعنی فرد موفق باید از نردبان علم و پشتکار بالا رود.و حمایت خداوند که همه ما آنرا شانس تعبیر می کنیم موفقیت را لذت بخش تر می کند.
آیابه جوانان ایمان دارید.
بله صد در صد ولی متاسفانه جوانان امروز می خواهند خیلی زود پیشرفت کنند و صبر تحمل آنها کم شده است که شاید عوارض اجتماعی باشد که تیپ تحصیل کرده ما با وجود دانشگاه های متعدد که ایجاد شده نسبت به زمان گذشته ، خیلی بالاتر رفته ، در نتیجه جوانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شده است یک دایره رقابت شدید برای خود و کار و زندگی ایجاد می کند .
و با گذشتن سریع زمان صبر و تحمل جوانان کم می شود و خیلی زود می خواهند به
امکانات دست پیدا کنند . که این مشکلر ثبات کاری را از جوانان می گیرد . بر این عقیده هستم در جامعه ما با این هرم سنی که دارند مسلما باید جوانان اطمینان کرد و دولت باید شرایطی را برای جذب فارغ التحصیلان ایجاد کند و یکسری کمک ها به واحدهای تولید می کند که هر واحد تولیدی به جای اینکه از یک یا دو فارغ التحصیل استفاده کند متوارین در طی سالها از نیروی تحصیل کرده استفاده کند که هم طبقه کاری پشت سر هم پر شود و هم کارخانه ها از ماخذ علمی بهتر برخوردار شوند و هم اشتغال زایی برای جوانان باشد.
الان متاسفانه این کمک ها تماما روی دوش بخش خصوصی است و بخش خصوصی به دلیل اینکه از نیرو های با تجربه استفاده می کند . در استخدامها محتاطتر عمل می کنند در صورتی که اگر دولت کمی به بخش خصوصی کمک کند ، در جذب جوانان خیلی موثر می تواند باشد.
در این زمینه خاطره ای دارم که مربوط به سالیان قبل و همکاری با دکتر حسینی است.در آن دوره یک قسمت را به واحد مسئولین فنی اختصاص داده بودیم که با مهندس رضوی مسئولیت اداره آن بخش را داشتیم .
و یک قسمت ایجاد کردیم به عنوان پرونده داوطلبان استخدام و یک عده هم متقاضی استخدام . بعد از یک مدت اوضاع خیلی وحشتناک شد به صورتی که تعداد درخواست استخدام یک فایل 700تایی بود و استخدام کننده در ماه به 2 یا 3 نفر نمی رسید . با مهندس رضوی خیلی این موضوع را تحلیل می کردیم که حق کسی را ضایع نکنیم ، این مشکلات تاثیرات نامطلوبی برای ما داشت که نمی توانیم مشکلات متقاضیان کار را حل کنیم و کمک دولت را خالی احساس می کردیم
در صورتی که اگر دولت در آن زمان با طرحهای ما موافقت می کرد اوضاع بهتر می شد . به نظر بنده در حال حاضر رستورانهای بزرگ ، قنادیهای وسیع باید از این جوانان از نظر کنترل کیفی و هم نظارت استفاده کنند.
این خاطره مربوط به سالهای گذشته است ولی هنوز این معضل پایدار است و این مشکل رفع نشده است.
در این فراکسیونی که در دولت با حضور رئیس کمیسیون های متعددی ایجاد شده ، یکی از مطالبی که باید به آقایون منتقل کنیم همین مسئله است که امیدواریم با ارائه آن به مجلس بتوانیم جای پایی برای جوانان فارغ التحصیل بیشتری ایجاد کنیم چون کشوری که دارای 4 فصل است و کارخانه های زیادی دارد اگر درست از این نیروها استفاده کند مطمئنا می تواند تولید بیشتر ، بهینه تر و گسترده تر هم داشته باشد.
آیا از کلاس اول دبستان خود چیزی به خاطر دارید.
کاملا ، گاهی پشت سر را نگاه می کنیم که 60 سالگی را رد کردیم و کمی باورش سخت می شود . کلاس ما در آن زمان به صورت مختلط دایر می شد.
معلم کلاس اول من خانم لاریجانی بودند که پسر ایشان هم ، همکلاسی ما بودند . آن پسر مادرش را عزیز جان خطاب می کرد. روز اول کلاس فراش مدرسه داخل کلاس شد و به خانم لاریجانی گفت چیزی نیاز ندارید و خانم از پسرش سوال کرد به چیزی نیاز نداری و پسر در پاسخ گفت عزیز جان من یک مداد می خواهم و من یک هم دستم را بالا بردم و گفتم عزیز جان من هم یک پاکن می خواهم . خنده ای کرد و برای من هم پاکن گرفت.
بعد از کلاس از مادرم سوال کرد که چرا برای من پاکن تهیه نکرده و من گفتم : من فکر کردم که همه باید چیزی درخواست کنند و این خاطره ی روز اول بود .

بهترین خاطره زندگی شماچیست.
بهترین خیلی زیاد است ، اگر بهترین ها باشد که اول در زندگی شخصی، ازدواج است و بعد تولد بچه ها.
و در زمینه کار اگر بخواهم بگویم ، هر واحدی که اضافه می شود به تولید و هر جا موفقیت داشته باشیم و بتوانیم آبروی محصول خود را حفظ کنیم و برند را توسعه بدهیم و هر موفقیت کاری جزء بهترین خاطرات می شود.
روزی که ما این کار با وسعت کم آغاز کردیم به محظ اینکه یک توسعه فضایی ایجاد می شد لذت می بردیم زمانی بود که سوسیس و کالباس در وانهای آب پخته می شد و بعد که دستگاه اتوماتیک وارد شد و کار را با بخار شروع کردیم کار خیلی برایمان شیرین و جالب بود . کسی که این بسته ها را وارد وان آب داغ می کرد وسپس بروی گاری که به سمت سردخانه می گذاشت بعدا که دستگاههای جدید وارد شدند و کار راحت تر شدو تمامی کارها به راحتی انجام می شد ، متوجه می شدم کارمندان با حسرت به این راحتی و کارآیی دستگاهها نگاه می کردند که چقدر کارها را آسان کرده . در هر صورت موفقیت آن چیزی است که بتوانیم یک قدم به جلو برداریم . مشتری حافظ تولید و تولید حافظ مشتری باشد . و اطمینان بین محصول و خریدار را حفظ کندودر دل مشتری جای بگیرد.


تلخترین خاطره زندگی شماچیست.
تلخی وشیرینی بسته به دید شخص نسبت به جهان دارد، یکی مرگ برایش تلخ ترین حادثه است . چون به ماهیت جهان طور دیگری نگاه می کند و دیگری از دست دادن پول برایش بدترین خاطره می شود . ولی خدای خود را شاکرم که هیچ خاطره تلخی در زندگی برایم رخ نداده است ، کندی پیشرفت کار شاید مرا آزار دهد ولی به عنوان حادثه تلخ آن را حساب نمی کنم و همیشه خدا را شاکرم به خاطر موفقیت و دوستان خوبی که داشتم . هیچ وقت انتظار بالایی نداشتم ، خوشبختانه نه زیاد با شکست مواجه نشده ام و هر شکستی را پله ای و تجربه ای برای موفقیت می دانم.

درحال حاضرسرگرمی شمادرزندگی چیست.
عمده سرگرمی من ادامه کار است چون زندگی من با کار عجین بوده به خاطر همین دنبال سرگرمی خاصی نبوده ام ولی یک دوره هفتگی کوه نوردی را با دوستان دانشگاهی که قدمت 47 ساله دارد ، داریم. دوستان گذشت زمان را حس نمیکنم و باعث می شود نیرو و توانی تازه پیدا کنیم.

آیادرزندگی الگویی داشتید.
دکتر ملکی ریاست بخش دانشگاه ما بودند که خدایش بیامرزد . حرفها و صحبتهای ایشان که به ما در کلاس و دوره کارآموزی گوشزد می کردند و صحبتهای ایشان همیشه آویزه ی گوشم بود. کسی که می خواهیم الگو قرار دهیم باید آدم موفقی باشد زمانی که کار را با آقای سلیمانی در سال 58 شروع کردیم وضعیت فرآورده تولید گوشتی سوسیس و کالباس در ایران خیلی مهم بود . یعنی واحدهایی بودند که توسط ارامنه اداره می شدند که بعد از انقلاب به شدت دچار افت شدند و واحدهایی که تولید اسلامی داشتند هم واحدهای موفقی نبودند. در نتیجه نمی شد گفت آن زمان آدم موفقی وجود داشت و الگو به معنی اینکه این صنعت داشته باشد جایش خالی بود و ما در حال حاضر سعی می کنیم طوری کار کنیم که کیفیت محصولات خود را بهتر از گذشته انجام دهیم و بتوانیم در بازار خود را به خوبی مطرح کنیم.
و از این مطرح شدن پله های ترقی را بالا برویم سعی بر آن داریم که به عنوان یک واحد تازه تاسیس طوری رفتار کنیم که بتوانیم الگو باشیم برخلاف این صنعت که هر کسی که تازه وارد می شود می خواهد خیلی زود کارش را انجام دهد . و به تولید بالا برسد و در نهایت بعضی از آنها گرفتار می شوند و تولید نامطلوبی عرضه می کنند که نتیجه نامطلوبی دارد.
در کل فرآورده گوشتی در ایران مظلوم واقع شده است . در ضمنی که در دنیا تمامی دولتها یکی از صنایع غذایی که بسیار در نهان عیان تقویت می کنند این فرآورده است ولی در ایران متاسفانه این تولید دچار حمله می شود که این صنعت از چشم مردم بیفتند و آمار مصرف ما نشان می دهد که از این لحاظ صنعتی هستیم محروم و مظلوم . در صورتی که این صنعت پروتئین سالمی را برای جوانان دارد و برای رشد بسیار موثر است.

نظرتان در مورد و ارتباط آن با کنترل قیمت و تولید وصادرات چیست.
مواد اولیه چیزی است که بربرای تولید نهایی به کار می رود که در صنعت ما عمدتا گوشت قرمز و سفید می شود. و یا مخلوط هر دوی اینها و موادحجمی دیگر که عمدتا در ایران تولید می شود و وابستگی این صنعت نسبت به گذشته به خارج خیلی کمتر شده است و اگر دولت می توانست گوشت سنگین داخلی را با ایجاد یکسری مراکز سردزایی و سردخانه مثل تمام دنیا ذخیره می کرد . و در اختیار این صنعت می گذاشت می توانست این صنعت کاملا روی پای خودش باشد و از لحاظ قیمت هم اگر شرایط جامعه نرمال و سالم باشد مواد اولیه معمولا رشد خیلی معمولی و منطقی طی خواهد کرد.
سال 5% یا 6% متناسب با قیمت فرآورده هست که رشد طبیعی قیمت است که تمام دنیا این را می پسندند مگر اینکه شرایط استثنایی پیش بیایید ، شرایطی باشد که مواد اولیه کم باشد . الان یک مقداری در زمینه تامین مواد اولیه کارخانجات دچار مشکل هستند که بدلیل عناد ومسائل تحریمی است که زمان وارد شدن مواد اولیه را به کشور دچار مشکل کرده . یعنی واردکننده ای که انبارش بتواند در خدمت تولید باشد یک زمان 2 ماهه را در نظر می گرفت که الان به دلیل سخت شدن انتقال پول ممکن است 4 ماه طول بکشد در نتیجه تا دوباره کمی این جریان را منظم تر کنیم مقدار کمبود مواد اولیه در بازار تولید وجود دارد که به احتمال زیاد تا یک مدتی دچار نظم سابق شود.

چه چیزی شمارابیش ازهمه خوشحال میکند.
هر موفقیتی در تولید باعث خوشحالی است و چون من نصف عمرم در تولید بوده اینکه در کل هر وقت بخواهیم در تولید کاری کنیم یا گاهی اوقات دستگاهی که از خارج وارد می شد و با کمک صنعتگران ایران به مرحله عمل می رساندیم خیلی خوشحال می شدیم در اوایل انقلاب خیلی سخت بود ما با دوستان صنعتگری که اینجا بودند
دستگاه هایی که وارد کردنش سخت بود و قیمت بالایی داشت ، اینها را تبدیل به تولید داخلی کردیم و به صنعتگران کمک زیادی کردیم در نتیجه هر دستگاهی که پیاده می شد. مثل دستگاه سوسیس که از دستگاه خارج اقتباس شده بود خیلی بهتر از مدل اصل آن کار می کرد و به یاد دارم روزی که دستگاه در کارخانه نصب شده و آزمایشات تولید را انجام دادیم همه کارکنان به شوق آمدند و یا چرخ گوشتهایی که الگو برداری می کردیم و این الگو برداری را با رفع مشکلات دستگاههای خارجی انجام می دادیم . چون همیشه وقتی یک سازنده ای کار می کند نقاط ضعفی برای فروش لوازم یدکی باقی می گذارد و ما خوشبختانه این عیوب را برطرف می کردیم و دستگایی که درست می شد واقعا کارآمد بود.
یکی از لحظات زندگی موقعی بود که دستگاهها به مرحله آزمایش و تولید می رسیدند و هر وقت کارخانه بزرگ می شد درست مثل وقتی که بزرگ شدن فرزند خود را ببینی لذت بخش بود.
و هر روز که شاهد رشد تولید و کارخانه باشی واقعا لذت بخش است که فقط یک تولید کننده می تواند این لذت را حس کند.
ما دچار یک وقفه می شویم چون سرمایه گذاری جدید کم شده واحدهای تولیدی قدیمی کمی مستهلک شده اند و به روزمرگی دچار شدند و فعالیت R&Dکم شده و اینها ممکن است در اثر شرایطی باشد که در اثر عوارض جهانی برای ما پیش می آید ، ولی من فکر می کنم با قدرتی که نیروهای ما دارند و صاحبان سرمایه های تولیدی ما در ایران برگزار کردند خیلی موقتی است .
که باید قبول که موضوع چالشی جهانی جهانی برای ما ایجاد شده ولی ایران در جنگ هم نشان داده است که زیر بار جنگ نمی ماند الان هم در این شرایط راههایی پیدا می شود . که این سیکل ایجاد شده نباید از بین برود و صادرات باید دائم برقرار باشد و فکر می کنم همین الان کم کم دولت مردان هم به این فکر می رسند که نفت نمی تواند پایه محکمی برای بالا رفتن از این نردبان باشد. صنایع غذایی از صنایعی است که روزمره به آن احتیاج است چه داخل و چه خارج ، اولین شرایط بغرنج که برای کشور به وجود آمده است دائمی نیست و خیلی زود می تواند راه حلهایی برای رفع آن ایجاد کرد و فکر می کنم که آینده خوبی به دلیل شرایط کنونی آب و خاک و هوایی که ما داریم و با این همه سدهایی که دولت در این چندین سال بعد از انقلاب احداث کرده استفاده بهینه ای که از آب و خاک خواهد شد.
مسلما صنایع تقریبی هم که بعد از آن قرار گرفتن رشد نخواهد کرد و این مملکت باید روی معادن و مزارع فکر کند چون این دو هستند که این کشور را می توانند نجات دهند و اشتغال کامل ایجاد کنند و زندگی خوبی برای اعضای این کشور به وجود آورند

وضعیت صنعت غذای کشورراچگونه میبینید.
هیچ وقت همت خود را ضعیف نکنند و اداره خود را قوی کنند . برای جوانان بیکاری سخت است ولی می توانند شروع به کار کنند و دنبال لقب و تیتر نباشندو هر جا کاری آبرومند پیدا کردند شروع کنند و با توکل به خدا بتواند بعد از یک مدتی آن نهاد خود را رو بیاورند و ترقی خود را تسریع کنند و امیدوارم جوانان ما واقعا دنبال سبک و کار باشند و دنبال عادات خوب جامعه ایرانی بروند تا الگوی خوبی برای سایر کشورها باشند .
مسائل مهاجرت را کنار بگذارندکه هیچ جای دنیا وطن خودمان نمی شود . و آرزو دارم جوانان این مملکت را محکم نگه دارند و آینده ای که تحویل نسلهای بعدی می دهند چیزی باشد که همه دوست داریم به آنجا برسیم.


مصاحبه شونده : مهندس رمضان فلاحتی مدیریت شرکت سولیکو
آخرین ویرایش : 1391/06/09 -- 20:02:10
نویسنده : مدیر سایت - مهندس پروانه خانی
تعداد بازدید : 3355
پذیرش آگهی

شماره تلفن های پذیرش آگهی:

0912-2474056

 

تک ماکارون - 4167673 - 0
تهران پک - 3217079 - 0
پگاه تهران - 3862763 - 0
سحر همدان - 4726969 - 0
سحر خیز - 4727620 - 0
قارچ پارس شهریار - 1336465 - 0
پارس استا - 2009736 - 0
زرماکارون - 4723725 - 0
zarforoktoz - 359070 - 0
سبزان - 4724447 - 0
سن ایچ - 2866431 - 0
فراورده های گوشتی مام - 2999180 - 0
   صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران می باشد.


پنل ارسال ایمیل تبلیغاتی