صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
 

 


پنجشنبه
3 اسفند 1396
5. جمادي‌الثاني 1439
2018 Feb 22

 

کانال ما در تلگرام

ایرانفودنیوز

وب سایت خبری صنایع غذایی ایران

کانال ما را در تلگرام دنبال کنید

 

https://telegram.me/joinchat/BGSJdgC493n3baukf_EBgQ

 

 

همکاران و همیاران

 


مشاهده کامل پیام مدیر
 اصلاح الگوی مصرف نان راهی برای رسیدن به امنیت غذایی    

امنیت غذایی و ایمنی غذا ،از واژههای مهم و کاربردی است که امروزه در اسناد توسعه ای سلامت جوامع  به آن پرداخته میشود.

 

امنیت غذایی به دسترسی همه افراد یک جامعه، در تمام ادوارعمر به غذای کافی و سالم برای زندگی سالم و فعال گفته می‌شود .

در آمد خانوار از عوامل مهم در تامین امنیت غذای در یک نظام اجتماعی می‌باشد.

عامل مهم دیگر در امنیت غذایی جامعه، ذائقه و دانش تغذیه‌ای خانوادها و ،تخصیص بودجه برای تهیه نوع غذا می‌باشد. امنیت غدایی زمانی تامین می‌شود که سرانه سبد غذایی خانواده به صورت صحیح انتخاب و تهیه شده، برای افراد خانواده  به اندازه کافی و به صورت صحیح طبخ شود تا عناصر و مواد غذایی سالم و صحیح به سلولها و اندام‌های بدن برسد.

اصلاح الگوی مصرف؛ نیل به امنیت غذایی

برای رسیدن به امنیت غذایی درسند چشم انداز یک کشور بیش از هرچیز دیگر توجه به اصلاح الگوی مصرف جلب نظر میکند .حجم زیاد ضایعات نان در کشور ما با توجه به عدم خود کفایی گندم، باعث به هدر رفتن زیاد منابع طبیعی در این  زمینه است .

گذر از بحران غذا با رسیدن به توسعه منابع طبیعی وانسانی وتکیه بر کشاورزی به عنوان موتور توسعه ﭘایدار امکان ﭘذیر است.

وضعیت امنیت غذا و تغذیه در ایران

در کشور ،سوء تغذیه، نه به دلیل کمی درآمد، بلکه به سبب نداشتن آگاهی از اصول صحیح  تغذیه شایع ‌است. به طور کلی داده‌های موجود سه روند مهم و تعیین کننده در زمینه غذا و بیماری‌های متایولیکی را نشان می‌دهد:

افزایش چشم گیر مصرف چربی در جامعه

افزایش سریع و چشم گیر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلب و عروق

اضافه وزن و چاقی بخصوص در زنان میانسال

شیوه مصرف صحیح غذا و هرم غذایی

شرط اصلی داشتن زندگی سالم وباکیفیت  تغذیه صحیح است.

تغذیه صحیح یعنی رعایت دو اصل تعادل و تنوع در برنامه ریزی غذایی روزانه ، تعادل به معنی مصرف مقادیر کافی از مواد غذایی و تنوع به معنی استفاده از  انواع مختلف مواد غذایی( ۵ گروه اصلی )مواد در هرم غذایی می‌باشد.

هرم غذایی از ۵ گروه اصلی مواد غذایی تشکیل شده‌است. هر چه از بالای هرم به سمت پایین نزدیک می‌شویم حجمی که گروههای غذایی به خود اختصاص می‌دهند بیشتر شده و باید مقدار مصرف روزانه آنها بیشتر شود. در هر گروه، مواد غذایی دارای ارزش غذایی تقریباً یکسان هستند و می‌توان از یکی بجای دیگری استفاده کرد.(جایگزینی حبوبات وگوشت)

گروه نان و غلات در راس هرم مواد غذایی

این گروه شامل موادی مانند انواع نان، برنج، ماکارونی، گندم و جو است .

مواد این گروه منبع مهم انرژی، آهن، انواع ویتامین‌های گروه B می‌باشند. هر واحد سهم از این گروه برابر است با یک برش ۳۰ گرمی از انواع نان به (اندازه یک کف دست از نان سنگک، بربری یا تافتون و در مورد نان لواش چهار کف دست)، نصف لیوان ماکارونی یا برنج خام معادل یک لیوان از شکل پخته آنها، نصف لیوان غلات خام معادل یک لیوان پخته غلات. میزان توصیه شده  غلات ۱۱-۶ واحد می‌باشد. هر واحد از این گروه تامین کننده ۱۵ گرم کربوهیدرات، ۳ گرم پروتئن و صفر گرم چربی است. بهتر است از نان‌های حاوی سبوس (نان جو و سنگک) استفاده کرد و برای کامل کردن پروتئین گروه نان و غلات بهتر است آنها را بصورت مخلوط با حبوبات مصرف شوند. (عدس پلو، باقلاپلو …)

پایه الگوی غذایی مصرفی خانوارهای ایرانی بر اساس مواد غذایی گیاهی است و گروه نان و غلات به ویژه نان، یک سوم وزن سبد غذایی را تشکیل می‌دهد.

ارزیابی الگوی غذای مصرفی از نظر امنیت غذایی نشان می‌دهد که ۲۰ درصد مردم دچار کمبود انرژی و حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد دچار کمبود کلسیم و ویتامین آ وب2 بوده‌اند. در یک جمع‌بندی می‌توان گفت: الگوی غذای مصرفی خانوار ایرانی به ویژه از نظر تامین ریز مغذی‌ها کیفیت مناسبی ندارد.

آهن، ریز مغذی ای است که جامعه ایرانی از نظر جذب ودسترسی به آن مشکل دارد.

آهن در عملکرد طبیعی مغز، قدرتی یادگیری، توان یادگیری و کار جسمی و مصونیت در مقابل بیماری‌ها نقش عمده‌ای دارد. مطالعات نشان می‌دهد که متوسط دریافت آهن در مقایسه با مقدار توصیه شده روزانه کمبودی ندارد. گفتنی است، بیش از نیمی از آهن دریافتی، از طریق نان و غلات به‌ویژه نان تامین می‌شود. بررسی‌های بیوشیمیایی حاکی است که دسترسی به آهن در سطح سلولی حدود ۲۰ درصد جامعه ایرانی دچار مشکل است و این مشکل از مواردی است که در خط اتصال سفره و سلول پدیدار می‌شود.بنابراین، همه اطلاعات این گزارش حاکی از آن است که بیشتر مردم کشور ما کمتر از غلات سبوس نگرفته،استفاده میشود.

ﭘس نتیجه گیری میشود ،برای تامین امنیت غذایی کشور ، باید با فرهنگ سازی صحیح در استفاده از منابع کشاورزی وفراوری شده هم در صرفه جویی منابع  مانند گندم کمک کرد،هم با استفاده از روشهای نوین از ابتلا به  بسیاری از بیماری ها ی ناشی از تغذیه نادرست جلوگیری کرد.


موضوع :
آخرین ویرایش : 1393/09/09 -- 14:06:45
مجری : باشگاه صنایع غذایی آریا
تعداد بازدید : 1276
پذیرش آگهی

شماره تلفن های پذیرش آگهی:

0912-2474056

 

تک ماکارون - 4177132 - 0
تهران پک - 3226537 - 0
پگاه تهران - 3872220 - 0
سحر همدان - 4736426 - 0
سحر خیز - 4737077 - 0
قارچ پارس شهریار - 1345922 - 0
پارس استا - 2019193 - 0
زرماکارون - 4733182 - 0
zarforoktoz - 368527 - 0
سبزان - 4733904 - 0
سن ایچ - 2875888 - 0
فراورده های گوشتی مام - 3008637 - 0
   صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران می باشد.


پنل ارسال ایمیل تبلیغاتی