صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
 

 


يكشنبه
2 مهر 1396
2. محرم 1439
2017 Sep 24

 

کانال ما در تلگرام

ایرانفودنیوز

وب سایت خبری صنایع غذایی ایران

کانال ما را در تلگرام دنبال کنید

 

https://telegram.me/joinchat/BGSJdgC493n3baukf_EBgQ

 

 

 

همکاران و همیاران

 


مشاهده کامل خبر
دیدگاه متخصصان بین‌المللی تغذیه درباره نوشابه‌های رژیمی/ نوشابه رژیمی بخوریم یا نخوریم!؟      

خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)- پرویز امانیان:

بررسی های پرشماری طی سال های اخیر در مورد ارتباط بین نوشابه های رژیمی با افزایش وزن، مشکلات قلبی و دیگر مسائل مربوط به تندرستی گزارش شده است. به تازگی سر تیتر اخبار خبرگزاری ها و شبکه های تلویزیونی، زنگ خطر افزایش احتمال سکته و زوال عقلی بین مصرف کنندگان نوشابه های رژیمی را به صدا درآورده است.

 

البته قبل از اینکه بخواهیم درباره افزایش مشکلات سلامتی ناشی از مصرف نوشابه های رژیمی بیشتر بدانیم، باید به پرسش های زیادی پاسخ بدهیم.

 

دکتر «ماتیو پیس» پژوهشگر دانشگاه بوستون و همکاران وی به مدت ۱۰ سال اطلاعات تندرستی ۳۰۰۰ آمریکایی بالغ با سن بالای ۴۵ سال را برای شمارش افرادی که یک سکته داشتند، بررسی کردند. آن ها همین کار را برای ۱۵۰۰ آمریکایی دارای سن بیش از ۶۰ سال برای تعیین پیشرفت زوال عقلی انجام دادند.

 

پژوهشگران بعد از محاسبه انواع مسائل موثر بر سلامتی شامل سن، فعالیت بدنی و اندازه کمر دریافتند که نوشابه های رژیمی شانس ابتلا به سکته و زوال مغزی را در مقایسه با آن ها که نوشابه رژیمی مصرف نکرده بودند، سه برابر کرده است.

 

ترسناک است؟ نه لزوما، دکتر «پیس» در این زمینه گفت: فقط ۸۱ نفر یا ۵ درصد از مردم در این مطالعه مبتلا به زوال عقلی شده بودند و ۹۷ نفر یا ۳ درصد سکته کردند. وی افزود: فکر نمی کنم مردم باید احساس خطر کنند.

 

«پیس» که نتایج مطالعات خود را در نشریه «استروک» منتشر کرد، توضیحی درباره این ارتباط نداد. اینکه آیا نوشابه های رژیمی سبب مشکلات تندرستی مانند سکته یا زوال مغزی می شود؟ آیا افرادی که شانس بالایی برای ابتلا به این مشکلات دارند و نوشابه رژیمی را انتخاب می کنند، احتمالا در تلاش برای کاهش مصرف شکر یا کالری موجود در رژیم های غذایی هستند؟ او توضیحی نداد.

 

نیاز به آزمایش های بیشتر

 

یک بررسی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که افراد چاق یا دارای اضافه وزن که نوشابه رژیمی مصرف کرده بودند، بین ۹۰ تا ۲۰۰ کالری بیشتر از آن ها که نوشابه های معمولی نوشیدند، مصرف کرده بودند.

 

همچنین در سال ۲۰۱۴ بازبینی بررسی های مختلف که در «بریتیش ژورنال نوتریشن» منتشر شد، فاش کرد افرادی که نوشابه رژیمی مصرف کرده بودند، خطر دیابت نوع دوم را تا ۱۳ درصد ( به ازای هر ۱۲ اونس مصرف در روز ) افزایش داده بودند.

 

دکتر «دیوید لودویک» استاد علوم تغذیه معتقد است، بررسی های این چنینی نگرانی نسبت به نوشابه های رژیمی را افزایش می دهد، اما دلیلی برای نگرانی ما وجود ندارد و ما به آزمایش های کلینیکی بیشتری نیاز داریم.

 

لودویک، هدایت یک آزمایش را در سال ۲۰۱۲ بر عهده گرفت و به طور تصادفی ۲۲۴ نوجوان چاق یا دارای اضافه وزن را به دو گروه تقسیم کرد. یک گروه به رفتار عادی مصرف نوشابه های معمولی ادامه داد و گروه دیگر برای مصرف نوشابه های رژیمی برگزیده شد. بعد از یک سال، افراد گروه مصرف کننده نوشابه های رژیمی در مقایسه با گروه مقابل، کمی از وزن شان کاسته شد. البته تا دو سال بعد از شروع این بررسی، دو گروه وضعیت مشابهی داشتند.

 

لودویک گفت: آزمایش های کلینیکی نشان می دهد که اگر از مصرف نوشابه معمولی به رژیمی تغییر مسیر بدهید، ممکن است برای وزن شما بهتر باشد، اما هنوز هیچ آزمایش کلینیکی به اندازه کافی برای پاسخ به اینکه نوشابه های رژیمی بر شانس ابتلا به دیابت تاثیر می گذارد یا اینکه این نوشابه ها به اندازه نوشیدنی های غیرشیرین سالم باشد، انجام نشده است.

 

تحریک برای مصرف بیشتر کالری

 

همچنین دکتر «کریستوفر گاردنر» مدیر بررسی های تغذیه ای در مرکز پیشگیری استنفورد گفت: یک امکان برای ارتباط بین نوشابه رژیمی و افزایش وزن و خطر دیابت این است که شیرین کننده موجود در نوشابه های رژیمی شما را برای کارهای جبرانی فریب بدهد و بیشتر از حد نرمال کالری مصرف کنید.

 

به گفته وی، این مقوله روانی است. اگر یک نوشابه رژیمی بدون کالری به جای یک نوشابه معمولی انتخاب کنید، ممکن است با یک خوراک دیگر در اواخر روز به خودتان پاداش بدهید و این کار با وجود دوری از مصرف نوشابه های معمولی، کالری بیشتری برای شما به ارمغان بیاورد.

 

شیمی مغز شاید یک نقش بازی کند. شیرین کننده ها در نوشابه های رژیمی ممکن است مغز شما را آماده انتظار افزایش کالری کند. وقتی کالری در راه نباشد، می تواند اشتها را تحریک کند و منجر به دریافت بیشتر غذا شود. گاردنر گفت: نوشابه های رژیمی به کاهش وزن کمک می کند، به شرط اینکه دست به اعمال جبرانی نزنید.

 

در عین حال لودویک معتقد است، نوشابه های دارای شیرین کننده مصنوعی روی جوانه های چشایی تاثیر بگذارد و بنابراین تمایل به مصرف غذاهای سالم را کاهش بدهد. به عنوان نمونه، میوه جذابیت کمتری پیدا کند، چون شیرینی کمتری نسبت به نوشابه دارد یا شاید سبزیجات را دیگر دوست نداشته باشید.

 

البته هم لودویک و هم گاردنر اذعان دارند که این موارد فقط فرضیه است. لودویک گفت: من به بیماران توصیه می کنم که به گذار به سمت نوشیدنی های غیر شیرین ادامه بدهند. ما می دانیم که نوشابه های رژیمی از نظر تاثیر بر وزن بدن بهتر از نوشابه های شیرین است، اما نمی دانیم که اگر بهتر است، آیا واقعا خوب است.

 

انجمن نوشیدنی آمریکا اعلام کرده که سازمان غذا و دارو این کشور و دیگر سازمان ها، سالم بودن شیرین کننده های مصنوعی را مطرح کرده اند. «پلانلز» سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم درمانی گفت : شواهد علمی نشان داده است که نوشیدنی های حاوی این شیرین کننده ها می تواند ابزار مناسبی برای برنامه کنترل وزن باشد.

 

پلانلز در این زمینه گفت: اگر شما روزانه پنج یا شش قوطی نوشابه رژیمی مصرف می کنید، ابتدا به دو نوشابه و بعد به یکی کاهش بدهید. فقط مطمئن شوید که به اندازه کافی آب نوشیده اید.


گروه خبری : اهم اخبار
منبع : ایانا
آخرین ویرایش : 1396/04/18 -- 12:57:09
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 113

پذیرش آگهی

شماره تلفن های پذیرش آگهی:

0912-2474056

 

تک ماکارون - 4808411 - 0
تهران پک - 3857613 - 0
فراورده های گوشتی مام - 3561457 - 0
سحر همدان - 5366856 - 0
پگاه تهران - 4490344 - 0
ترنگ دریا - 191288 - 0
سحر خیز - 5367474 - 0
پارس استا - 2647009 - 0
زرماکارون - 5363199 - 0
زر فروکتوز - 420920 - 0
سبزان - 5363789 - 0
سن ایچ - 3505647 - 0
   صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران می باشد.


پنل ارسال ایمیل تبلیغاتی