Notice: Undefined variable: isOldUser in /home/iranfoodne/domains/iranfoodnews.com/public_html/BasePart/BaseInfo.php on line 65
اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران
نسخه ایمیلی صفحه

نام ونام خانوادگی (دلخواه) :  پست الکترونیک :    ایمیل گیرنده :   
بعد از زدن دکمه ارسال اطلاعات زیر به ایمیل گیرنده ارسال خواهد شد.

مشاهده کامل خبر
رییس انجمن صنایع خوراک دام مطرح کرد: بازار آشفته نهاده‌های دامی/قیمت نهاده های دامی با دستور دولت کاهش نمی‌یابد      

مجید موافق قدیری رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با اشاره به دلایل نوسانات قیمت نهاده‌های دامی و محصولات پروتئینی اظهار کرد: تجربه سال های گذشته در امر تنظیم محصولات دامی بیانگر آن است که بواسطه مشکلات جدی و ساختاری در امر تنظیم بازار کشور، دولت در لحاظ کردن ملاحظات مربوط به تولیدکنندگان شیر، گوشت و تخم مرغ و مصرف کنندگان، اولویت را به تولیدکنندگان  اختصاص نداده است.

وی افزود: در فرآیندهای تصمیم گیری و تخصیص منابع، برای حل معضل گرانی و تنظیم بازار، بخش وسیعی از منابع کشور صرف اجرای ساز و کارهای آسان ازجمله واردات بی رویه محصولات می شود، بدون اینکه در کنار آن یک اراده جدی برای رویارویی با این مشکلات ساختاری مورد توجه قرار گرفته باشد.

موافق قدیری با اشاره به مهم ترین دلایل افزایش قیمت فرآورده های دامی از ابتدای سال بیان کرد: باوجود موجودی مناسب بیش از ٦٠٠ هزار تن ذرت در مبادی جنوبی، حجم مناسب واردات دیگر نهاده های دامی از جمله جو و کنجاله سویا  و همچنین وجود تعادل بین عرضه و تقاضا، به صورت دوره ای بازار این محصولات، متاثر از برخی مسائل با مشکلات و نوسان شدید قیمت روبرو شده است.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران ادامه داد: در شرایط کنونی، علی رغم افزایش جمعیت، تولید محصولات پروتئینی به سبب کاهش در آمد خانوار ، همانند شش سال گذشته بوده است.

موافق قدیری با بیان اینکه تولید در بخش دامپروری به دلایل گوناگون ایام پرتلاطمی را سپری می کند، اذعان کرد: در چنین شرایطی طبیعی است که تولیدکنندگان و سیاست گذاران اقتصادی در تشخیص اولویت ها و انتخاب جهت گیری ها در معرض سرگردانی و رفتارهای متناقض قرار گیرند.

گرانی فرآورده های دامی بیانگر وجود اختلال در زنجیره تولید این محصولات است 

وی با اشاره به تاثیر شرایط اقتصادی کشور در ضعیف شدن دلار در برابر دیگر ارزها به ویژه یورو بیان کرد: افزایش 5 درصدی قیمت جهانی برخی نهاده های دامی از جمله ذرت نسبت به یک ماه گذشته، نوسانات نرخ دلار، افزایش هزینه های حمل و نقل و هزینه های بانکی و نحوه سیاست های اجرایی تنظیم بازار سبب شد که جهت گیری های صحیح و کارآمد تولیدکنندگان در عرصه سیاست گذاری با چالش هایی در تصمیم گیری روبرو شود.

این مقام مسئول با انتقاد از برداشت های گوناگون افراد از قانون گفت: این امر در کنار سلیقه ای بودن اجرای قانون، تولید را از دریافت سهم قانونی خود محروم کرده  که در چنین شرایطی بدیهی است که صدای تولیدکنندگان کمتر شنیده شود.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با اشاره به اینکه گرانی های اخیر فرآورده های دامی بیانگر وجود اختلال در زنجیره تولید این محصولات است، بیان کرد: به نظر می رسد که اراده جدی برای رویارویی با مشکلات ساختاری در خصوص تامین نهاده های تولید در بخش دامپروری برای کوتاه مدت مشاهده نمی شود.

قیمت نهاده های دامی با دستور دولت کاهش نخواهد یافت

این فعال اقتصادی در پاسخ به این سوال که با وجودفضای حاکم بر بخش تولید در سال های اخیر می توان انتظار داشت که تولید و قیمت مطابق نظر سیاستگذار اقتصادی انجام گیرد، گفت: قیمت نهاده های دامی با دستور دولت کاهش نخواهد یافت. در صورت عدم کاهش هزینه های واردکنندگان و تولیدکنندگان نباید انتظار داشت که آنها کالای خود را  کمتر از حد معمول که زیان و ورشکستگی آنها را به همراه خواهد داشت، عرضه کنند.

وی  ادامه داد: بازرگانان عرصه واردات نهاده های دامی به سبب کاهش  خروجی بندر جنوب از روزی ١٥ هزار تن  به ٨ هزار تن ، چاره ای جز افزایش قیمت  ندارند چراکه این امر بیانگر کاهش مصرف، افزایش هزینه های انبارداری و افزایش ریسک سرمایه گذاری و... خواهد بود.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران ادامه داد: در یکسال اخیر به سبب برخی عوامل نظیر زیان واردکنندگان نهاده های دامی ناشی از افزایش بیش از 30 درصد تبدیل نرخ یورو به دلار و شیوع  آنفلوآنزای حاد پرندگان، کاهش قیمت نهاده های دامی دور از ذهن است و در صورت کاهش نرخ، شرایط مقطعی خواهد بود.

آخرین وضعیت نرخ نهاده های دامی

وی افزود: امروز میانگین قیمت کنجاله سویا ١٨٢٥ تومان و قیمت جهانی در مبادی ورودی جنوبی کشور ٣٧٠ دلار است.

قدیری در خاتمه با اشاره به اینکه میانگین قیمت جو دامی در بنادر شمال و جنوب ایران به ترتیب ٩٦٠ و ٩٣٠ تومان و قیمت جهانی ٢٠٢ دلار است، بیان کرد:  میانگین قیمت ذرت دامی در بنادر شمال و جنوب به ترتیب ٩٦٠ و ٩٢٠ تومان و میانگین قیمت جهانی ٢١٥ دلار است.


گروه خبری : اخبار گوناگون
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
آخرین ویرایش : 1396/09/14 -- 12:08:54
نویسنده : مدیر سایت - مهندس پروانه خانی
تعداد بازدید : 157