Notice: Undefined variable: isOldUser in /home/iranfoodne/domains/iranfoodnews.com/public_html/BasePart/BaseInfo.php on line 65
اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران
نسخه قابل چاپ 
مشاهده کامل مقاله
ضرورت ارتقاء سطح کیفیت در محصولات آب میوه و نوشیدنی های میوه ای      

دکتر غلامحسین احمدی، نایب رئیس انجمن صنایع کنسانتره و آب میوه ایران، در نشستی که اخیراً در تاریخ 05/11/1393در دفتر مدیرکل محترم نظارت بر مواد غذایی ایران [1] در خیابان فخر رازی با حضور ایشان، مسئولان و کارشناسان مذکور و سازمان ملی استاندارد ایران و اعضای کمیته تدوین استاندارد نوشیدنیهای میوه ای برگزار گردید، نکات مهمی در خصوص ضرورت توجه به امر کیفیت و حفظ سلامتی مصرف کنندگان از سوی حضار و اینجانب مطرح گردید و نهایتاً منجر به تصویب افزایش پلکانی درصد محتوی آب میوه و کاهش پلکانی درصد شکر در محصولات مذکور در سند استاندارد ملی مربوطه (در دست تدوین) گردید. اینک چرایی ناگزیری صنایع تولید کننده این فرآورده های مهم نوشیدنی از اتخاذ راهبردهای افزایش سطح کیفی محصولات- تحقیق و توسعه و نوآوری در فرآیندها- محصولات و خدمات مربوط به کسب و کار آنها را در حد اختصار بررسی می کنیم:
1- جمعیت ایران حدود یک درصد جمعیت جهان (75 میلیون نفر نسبت به 5/7 میلیارد نفر) می باشد، در حالیکه تولید میوه در ایران حدود چهاردرصد میوه در سطح جهان است یعنی از نظر کمی در تولید این فرآورده باغی و کشاورزی برتری نسبی و رقابتی (بصورت بالقوه) در کشور وجود دارد.
2- به لحاظ گستردگی جغرافیایی و تنوع آب و هوایی، طعم و عطر و رنگ و ویژگیهای کیفی عمده میوه جات ایرانی نسبت به فرآورده های مشابه سایر کشور ها برتری نسبی و رقابتی دارد.
3- ایران در تولید 15 محصول اصلی باغی در دنیا مقام اول تا دهم را دارد (بیش از 4% میوه و مرکبات دنیا را تولید می کند) [2].
4- سرانه مصرف میوه جات و سبزیجات در ایران 25% سهم میانگین جهانی می باشد یعنی در ایران 30 کیلوگرم و در دنیا 120 کیلوگرم است [2].
5- به عبارت دیگر روزانه مصرف هر فرد باید حداقل 400 گرم میوه و سبزی باشد که در ایران حدود 100 گرم است [3].
6- حدود 40 درصد از مرگهای روزانه در ایران به دلیل سوء تغذیه است [4].
7- سرانه مصرف شکر در ایران 30 کیلوگرم و در جهان 5 کیلوگرم یعنی 6 برابر سرانه مصرف شکر در دنیا است [4].
8- سرانه مصرف نوشابه های گازدار در ایران 42 لیتر و در جهان 10 لیتر است [5].
9- سرانه مصرف نمک در ایران 6 کیلوگرم و در جهان 3 کیلوگرم است یعنی بیش از دو برابر [6].
10- بر اساس داده های قطعنامه یکی از کنگره های تغذیه در ایران مردم یک سوم سوء تغذیه- یک سوم پرخوری و یک سوم بدخوری دارند (یعنی آنچه را که باید بخورند، نمیخورند و آنچه را که نباید بخورند، می خورند).
با نگاهی به داده های فوق به سادگی می توان نتیجه گرفت در کشور ما از نظر سلامتی شهروندان ضرورت جدی نسبت به اصلاح رژیم غذایی، از جمله کاهش مصرف شکر و نمک و افزایش مصرف گروه میوه جات و سبزیجات ( منبع تأمین ویتامین ها) وجود دارد.
متأسفانه طبق اطلاعات موجود عمده صنایع تولید کننده آب میوه و نوشیدنیهای میوه ای در ایران در اثر فشارهای محیطی و اقتصادی به مرور از محتوی میوه در محصولات خود کاسته اند و درصد شکر و بعضی ترکیبات سنتتیک را در آنها افزایش داده اند و با برچسب گذاری غیرواقعی از خود اظهاری صادقانه برای مشتریان فاصله گرفته اند (مثل کاربرد واژگان طبیعی- خالص- صد درصد طبیعی یا خالص برای انواع نوشیدنیهای به اصطلاح میوه ای و نکتارها...).
از سوی دیگر با در پیش گرفتن استراتژی ویرانگر جنگ قیمت ها که از محصولات با بسته بندی دوی پک (و در نتیجه ورشکست شدن این صنعت) آغاز گردید میرود که متأسفانه طومار محصولات بسته بندی در تتراپک و قوطیها را نیز درنوردد. به بیان روشن تر وقتی که 50% محصولات را برخی تولید کنندگان در این صنعت به عنوان Promotion (ترویج فروش- بخوان چرب کردن سبیل مغازه دار) تخفیف می دهند، بدیهی است هزینه آن یا از جیب مصرف کننده پرداخت می شود یا از درآمد بنگاه کسر می شود و یا از کیفیت کاسته و به تقلب دامن زده می شود. بهمنی که اگر فراگیر شود یک تهدید جدی برای کل این صنعت مهم و استراتژیک در صنایع غذایی ایران خواهد بود. انعکاس این واقعیات تلخ در دیدگاه انبوه مصرف کنندگان سلب اعتماد آنان از آب میوه و نوشیدنیهای میوه ای خواهد شد و از آنجاکه مصرف آشامیدنیها و نوشیدنیها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است مصرف نوشابه های گازدار افزایش خواهد یافت. به نظر می رسد با توجه به طیف وسیعی از جامعه مصرف کننده که هم قدرت خرید آب میوه جات و نوشیدنیهای میوه ای با کیفیت بالا و طبیعی را دارند و از طرفی با محدودتر شدن وقت آنان به دلیل زندگی ماشینی و مدرن و عدم امکان استفاده از تهیه آب میوه در منزل اگر این نیازها از سوی تولیدکنندگان صنعتی پاسخ داده نشود خطر آن وجود دارد که مصرف خیابانی این فرآورده ها ( که به دلیل عدم وجود سیستم های کنترل کیفیت درون و برون بنگاهی سلامت آنها مورد سؤال است) یک آلترناتیو جدید نامناسب دیگر خواهد بود.

پاورقی:
[1]: جناب آقای دکتر هدایت حسینی.
[2]،[3]،[4]: از مصاحبه خانم لادن صدیق کارشناس تغذیه با پایگاه خبری تدبیر- مورخ 03/05/1393 .
[4]، [5]، [6]: پایگاه اینترنتی « نگاه »

 

توضیح : نویسنده این مقاله ، جناب آفای دکتر غلامحسین احمدی ، نایب رییس هیئت مدیره انجمن کنسانتره و آبمیوه می باشند.


منبع : پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی
آخرین ویرایش : 1393/11/18 -- 15:42:22
نویسنده : مدیر سایت - مهندس پروانه خانی
تعداد بازدید : 2852