Notice: Undefined variable: isOldUser in /home/iranfoodne/domains/iranfoodnews.com/public_html/BasePart/BaseInfo.php on line 65
اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران
نسخه قابل چاپ 
مشاهده کامل مصاحبه
 مصاحبه با جناب آقای دکتر محمدحسن افشار رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی    

جناب آقای دکتر افشار در خصوص مشکلات قارچکاران برای مخطبین سایت ایرانفودنیوز بفرمائید:

 انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران در سال 1373 با مشارکت 14 تولید کننده  قارچ خوراکی و با اخذ مجوز از وزارت کار و امور اجتماعی تاسیس گردید .

 در آن زمان قارچکاران با مشکلات زیادی به شرح ذیل مواجه بودند :

1-مزارع قارچ خوراکی به طور اصولی ساخته نشده بود و هر کس بر اساس اطلاعات ناقصی که داشت اقدام به تاسیس مزرعه کرده بود .

2-مزارع پرورش قارچ خوراکی فاقد نیروی متخصص بودند ، به طوریکه تعداد محدودی سالن دار با اطلاعات ناقص توسط این تعداد محدود قارچ کار دست به دست میگردید .

3-عملکرد تولید قارچ در هرمتر مربع 5 کیلو در زمان عادی بود در خیلی از موارد کامپوست خراب می شد و اصلا تولیدی بدست نمی آمد .

4-ارزش غذایی قارچ برای مردم شناخته نشده بود بطوریکه قارچ یک محصول لوکس شناخته میشد و فقط در چهار راه استامبول بطور محدودی فروخته می شد .

اگر روزی قارچ تولیدی تهران بیشتر از 2 تن بود مقداری از آن فروخته نمیشد وبیرون ریخته میشد .

آیا انجمن فعالیت های در جهت حل مشکلات قارچ کاران انجام داده است ؟

انجمن پرورش دهندگان قارچ برای حل مشکلات فوق به ترتیب ذیل عمل کرده است :

1-هماهنگی با مراکز تولید قارچ خوراکی در هلند و اخذ ویزا برای تولید کنندگان قارچ خوراکی ، مدیران تولید آنها ، تولیدکنندگان ماشین آلات پرورش قارچ خوراکی جهت بازدید از مزارع قارچ خوراکی و ماشین آلات تولیدی آنها جهت آشنایی با سالن های تولیدی مدرن پرورش قارچ خوراکی ، روش تولید کامپوست ، تکنولوژی تولید قارچ خوراکی ،بالاخره آشنایی با ماشین آلات مدرن تولید کامپوست

2-دعوت از اساتید مجرب تولید کامپوست ، پرورش قارچ خوراکی از هلند ، انگلستان و برگزاری کلاس های آموزشی برای مدیران تولید مزارع قارچ خوراکی ایران

3-جمع آوری اطلاعات در زمینه ارزش غذایی قارچ به عنوان یک  ماده ارزشمند حیاتی برای بشر که حاوی انواع ویتامین های گروه B بوده و دارای پروتئین کلا" قابل جذب برای بدن و دارای ریز مغذی های معدنی که هر یک در تنظیم هورمون های بدن نقش حیاتی دارند بالاخره ارزش درمانی قارچ

4-جمع آوری اطلاعات در زمینه چگونگی طبخ قارچ ، انواع غذاهایی که می توان با قارچ تهیه کرد

5-جلب همکاری صدا و سیما و مجلات و نشریات روز جهت  معرفی ارزش غذایی قارچ

6-برگزاری مسابقات آشپزی با قارچ در فرهنگسراها ، استادیوم آزادی جهت آشنایی مردم با چگونگی مصرف قارچ خوراکی

7-تهیه طرح ونقشه برای احداث  تولید مزرعه قارچ و جلوگیری از اتلاف منابع سرمایه گذاران جدید و بالا بردن راندمان تولید

8-استخدام متخصصین مجرب در انجمن و ارائه نظریات مشورتی به سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری اصولی و صحیح و جلوگیری از اتلاف منابع

9-ارائه نظریات مشورتی به تولید کنندگان قارچ خوراکی در جهت رفع مشکلات آنها

10-تهیه برنامه 25 ساله تولید قارچ در کشور و ارائه آن به وزارت جهاد کشاورزی جهت درج در سند چشم انداز 25 ساله کشور

11-همکاری با اتاق بازرگانی و صنایع و معادن کشور جهت برنامه ریزی صادرات کشور و ارئه خدمات مهندسی به تولید کنندگان قارچ در سایر کشور های همسایه

12- تهیه ضوابط استاندارد برای مزارع با همکاری دفتر گل و گیاهان زینتی و دارویی و قارچ  های خوراکی ایران  و موسسه استاندارد

13-تهیه ضوابط استاندارد بر قارچ خوراکی با همکاریهای دفتر امور سبزی، گل وگیاهان زینتی و دارویی و موسسه استاندارد صنعتی

در نتیجه اقدانات فوق تولید قارچ خوراکی از 1800 تن در سال 1373 به 93 هزار تن در سال 1391 رسیده است و در حال حاضر رقمی حدود 30000 نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در این رشته فعالیت کشاورزی اشتغال به کار دارند، بخش عمده قارچ تولیدی در داخل کشور مصرف می شود و مقدار کمی از آن صادر می گردد .امید است با حمایت و توجه بیش از پیش بتوانیم قدم  مؤثری در جهت ارتقاء تولید و ایجاد زمینه اشتغال بیشتر برای جوانان کشور برداریم .

لطفا در خصوص تولید کمپوست قارچ به عنوان مرحله کاشت محصولات کشاورزی برای مخاطبین توضیحی اجمالی بفرمائید:

 سرزمین ایران به دلیل کاهش تدریجی نزولات آسمانی تبدیل به نقاط کم آب دنیا شده لذا برای تامین نیاز های غذایی مردم کشور راهی جزء استفاده از سیستم های صرفه جویی در مصرف آب نمی باشد یکی از این روش های صرفه جویی تولید قارچ خوراکی است که برای تولید هر کیلو قارچ 28 لیتر آب لازم است در حالی که برای یک کیلو گندم 2000 لیتر آب لازم است .

محصولات کشاورزی دارای سه مرحله ، کاشت ، داشت ، برداشت است قارچ خوراکی نیز مثل سایر محصولات کشاورزی دارای این سه مرحله است .

-          مرحله اول کاشت آن عبارت است از تولید کمپوست ( مثل خاک که بستر کشت قارچ است ) مرکب از کلش گندم ، کود مرغی و سولفات کلسیم هیدراته با یک فرایند 14 روزه در فضای باز بوده که پس از پاستوریزاسیون ، کاندیشینینگ در تونل ، توسط دستگاه مخصوص به آن بذر زده  شده و به صورت بلوک های 18تا20 کیلو گرمی بسته بندی شده و برای مرحله بعدی فعالیت ( داشت و برداشت ) آماده می شود.

-          مرحله دوم آن مرحله داشت  و برداشت است که در سالن های سازه ای دارای ضریب ایزولاسیون بالا که دارای سیستم هوا دهی ، گرمایشی و سرمایشی هستند انجام میشود.

-           متاسفانه معاونت مالیاتی وزارت دارایی به دلیل عدم آگاهی از فرایند عملیاتی پرورش قارچ خوراکی ، کمپوست کشت شده تولیدی مزراع پرورش قارچ را با کمپوست تولیدی ناشی از فراوری زباله های شهری مشابه دانسته و مطالبه مالیات از این مرحله کاشت می نماید.

-          امید است با عنایت به مراتب بالا ، مراتب را به وزارت دارایی جهت اعمال معافیت مالیاتی برای کمپوست کشت شده مزارع قارچ همچون سایر محصولات کشاورزی اعلام فرمایند .

 


مصاحبه شونده : مصاحبه با جناب آقای دکتر محمدحسن افشار رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی
آخرین ویرایش : 1392/12/13 -- 12:24:50
نویسنده : مدیر سایت - مهندس پروانه خانی
تعداد بازدید : 4822