Notice: Undefined variable: isOldUser in /home/iranfoodne/domains/iranfoodnews.com/public_html/BasePart/BaseInfo.php on line 65
اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران
نسخه قابل چاپ 
مشاهده کامل مصاحبه
 گفتگوی دوستانه برخی از فعالین صنعت غذا با سرکار خانم دکتر تاج آبادی ابراهیمی رییس انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند    

مهندس اسکندری (مدیر عامل باشگاه صنایع غذایی آریا): دوستان سلام با توجه به جدید بودن بحث پروبیوتیک از خانم دکتر تاج آبادی ابراهیمی درخواست کردیم به سوالات اعضای گروه پاسخ بدند. برای آشنایی بهتر ایشان رییس انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند هستم خوشحال میشیم بقیه دوستان در این بحث تخصصی شرکت کنند.

خانم دکتر ابراهیمی لطفا بفرمایید پروبیوتیک چیست؟ و چه تاثیری در سلامتی دارد؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی (رییس انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند): قبل از انکه پروبیوتیک را تعریف کنیم. اجازه بدید در مورد سد دفاعی نامرئی بدنمان یا فلور طبیعی بدن صحبت کنیم.  بلافاصله پس از تولد از طریق تغذیه با شیر مادر و دریافت میکروبهای موجود در شیر مادر پوشش میکروبی گوارشی شکل می گیرد که بدن ما در پاسخ به این میکروبهای مفید سیستم ایمنی را فعال و مراحل بلوغ ان را تا ٢ سالگی طی می کند. این میکروبهای مفید سیستم ایمنی را فعال و مراحل بلوغ ان را تا ٢ سالگی طی می کند. در سنین بالاتر مصرف فراورده های تخمیری با تنوع بالای میکروبی به حفظ و بقای این فلور کمک می کند. افزایش سن، مصرف انتی بیوتیک، مشروبات الکلی و از همه مهمتر استرس سبب از بین رفتن این سد میکروبی می گردد. از طرف دیگر متاسفانه فراورده های صنعتی امروز تنوع میکروبی مناسبی نداشته و این امر باعث شده سد میکروبی بدن بخصوص در جوامع پیشرفته ضعیف و ناپایدار باشد. پروبیوتیک ها میکروب های مفیدی هستند که با افزودن به محصولات مختلف سبب ارتقاء سلامت و تقویت سد دفاعی بدن می شوند.

آنچه به طور عمومی روی محصولات پروبیوتیک درج می شود، تقویت و تعدیل سیستم ایمنی، بهبود گوارش، کاهش سرطان، کاهش احتمال ابتلا به بیماری های گوارشی است. اما تحقیقات روی سویه های خاص و محصولات ویژه نتایج گسترده تری ارائه داده است. مثلا یکیاین میکروبهای مفید سیستم ایمنی را فعال و مراحل بلوغ ان را تا ٢ سالگی طی می کند. در سنین بالاتر مصرف فراورده های تخمیری با تنوع بالای میکروبی به حفظ و بقای این فلور کمک می کنند.

خانم مهندس پدرام (مدیر R&D شرکت سبزیران) : پرو بیوتیکها معمولا کدام نوع میکروبها هستند؟ آیا در محصولات مختلف انواع مختلفی استفاده میشود؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی: بله، گروه لاکتوباسیل ها و بیفیدو باکترها بیشتر در محصولات لبنی و سویه های مقاومتر مثل باسیلوس کواگولانس در محصولات غیر لبنی مثل نان و بیسکوییت و ...

مهندس اسکندری : اولین محصولات پروبیوتیک در کدام کشورها تولید شد؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی: مچنیکوف دانشمند روسی اولین بار دلیل عمر طولانی و بدن سالم مردم بلغارستان را مصرف پروبیوتیک ها از طریق مصرف فراورده های تحمیری عنوان کرد. که برای او جایزه نوبل را به ارمغان آورد.

اما کشور ژاپن و کشورهای آسیایی شرقی از سال ١٩٣٠ تولید محصولات پروبیوتیک را آغاز کرده و بیشترین مصرف را در دنیا دارند. بعد از آن کشورهای اروپایی و امریکا افزودن پروبیوتیک ها از فراورده های لبنی آغاز شد اما امروزه سهم محصولات پروبیوتیک بر پایه نان، غلات و تنقلات و... با شیب چشمگیری رو به افزایش است.

مهندس اسکندری : آیا اثرات این باکتری ها بر تمام مردم جهان یکسان است ؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی: پروبیوتیک ها بین بدن ما و غذایی که می خوریم در چرخش هستند. در واقع ٢ منبع اصلی جداسازی برای پروبیوتیک وجود دارد

1-                       فراورده های تخمیری لبنی و غیر لبنی

2-                       بدن انسان سالم

در ایران بعلت تنوع بالای محصولات تخمیری سنتی جداسازی پروبیوتیک ها از این محصولات مثلا پنیر های سنتی یا ترخینه بسیار مثمر ثمر بوده است.

مهندس کاشانی (باشگاه صنایع غذایی آریا) : در ایران کدام محصولات پروبیوتیک تا کنون تولید شده است؟

بله، امروزه به استفاده از پروبیوتیک های بومی هر منطقه توجه زیادی می شود به دلایل مختلف اما مهمترین آنها مسئله امنیت و سازگاری است. اتصال و عملکرد پروبیوتیک ها به نژاد و ژنتیک مردم هر منطقه وابسته است. پروبیوتیکی که از غذاهای یک منطقه جدا می شود سالها توسط مردم مصرف و با نژاد مردم آن منطقه هماهنگ است. بهمین علت است که وقتی سفر می رویم اغلب به قول قدیمی ها آب به آب می شویم. در واقع بدن ما با میکروب های منطقه جدید سازگار نیست.

خانم کامرانی (شرکت بهفام) : من فقط ماست پروبیوتیک دیدم، محصولات دیگری هم وجود دارد؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی: بله بیسکوییت نان گز ماکارونی و شکلات و...

مهندس پدرام : باسیلوس کواگولانس در برخی از محصولات بعنوان باکتری مزاحم تلقی میشود.  آیا این مغایرتی ندارد؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی: خیر کواگولانس در فرم انکپسوله استفاده می شود یعنی کاملا پوشش دار است. بنابراین تولید هیچ متابولیتی نمی کند تا وارد بدن شود. در کنسرو ها از پروبیوتیک استفاده نمی شود.

مهندس پدرام : در غذاهای نیمه آماده خشک که ما تولید میکنیم هم بعنوان مزاحم تلقی میشود.

دکتر تاج آبادی ابراهیمی: همانطور که قبلا گفتم باکتری های مختلف بر اساس شرایط محصول و نیاز بازار استفاده می شود.

مهندس پدرام : متشکرم خانم دکتر به این شکل پس مشکلی ایجاد نمیکند.

دکتر تاج آبادی ابراهیمی: مثلا یکی از برند های اروپایی اقدام به تولید شکلاتی نموده است که نتایج تحقیقات بالینی نشان داده است سبب کاهش استرس می گردد یا در مطالعه دیگری پروبیوتیک ها سبب کاهش پوسیدگی دندان شده است.

مثلا در خصوص نان پروبیوتیک تاثیر آن در کاهش چربی و کنترل قند خون در افراد دیابتی به اثبات رسیده است.
کامرانی : فروشگاههای خاصی این محصولات رو عرضه میکنند؟ بخصوص نان

دکتر تاج آبادی ابراهیمی: شرکت نان سحر

مهندس اسکندری : فکر کنم نان سحر و نان آوران دارند.

مهندس پدرام : یک برند گز هم پروبیوتیک تولید میکند؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی: شرکت مینو تولید بیسکوییت ساقه طلایی پروبیوتیک تحت برند جوانه را نیز دارد. بله گز سکه

مهندس پدرام : خانم دکتر لطفا در مورد انجمن پروبیوتیک و فعالیتهایش هم توضیح بفرمایید.

دکتر تاج آبادی ابراهیمی: با توجه به طیف وسیع کاربرد و مصرف پروبیوتیک ها و اهمیت آن در ارتقا سلامت انجمن پروبیوتیک در سال ١٣٨٩ پس از اولین همایش ملی پروبیوتیک زیر نظر وزارت علوم تشکیل شد. در انجمن کمیته ارتباط با صنعت وجود دارد. بسیاری از تولید کنندگان محصولات پروبیوتیک از اعضاء حقوقی این انجمن می باشند. هدف این کمیته همراهی صنایع در تولید محصولات فراسودمند می باشد. کمیته مشاوران صنعت این انجمن اماده پاسخگویی و ارائه مشاوره در زمینه تولید محصولات فراسودمند است.

آقای خانی (پگاه تهران) : سلام و تشکر از مطالبتون، سوالی که عموما مطرح میکنن اینه که آیا این موجودات در گرمای معده زنده میمانند که بخواهند تاثیری بگذارند یا نه ؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی: بله طبق استانداردهای تدوین شده سویه های پروبیوتیک باید حتما شرایط اسیدی معده و صفراوی روده را داشته باشند.

خانی : آیا بعد از تغییرات باز هم تاثیر دارند ؟ مثلا آیا کفیر بعد از گازدار شدن تغییراتی در تاثیرات خواهد داشت ؟ یا ماست های پروبیوتیک بعد از آب انداختن یا ترش شدن ؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  در محصولاتی مثل فراورده های لبنی بعلت حضور آب در دسترس کنترل رشد میکروارگانیسم ممکن نیست. که نتیجه آن ترش شدن و ... است. اما سویه های مختلف متابولیت های گوناگونی دارند پس با انتخاب سویه های مناسب تا حدودی می توان بر این مشکل فائق آمد.

خانی : آیا انجمن از تحقیقات برای تولید محصولات یا ایده های جدید در این زمینه حمایت میکند ؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  البته در انجمن کمیته تولید وجود دارد که هدف ان حمایت ایده های نو است.
بطور مثال بسیاری از محصولات غذایی سنتی ما می توانند منبع مناسب پروبیوتیک باشند. یا بعنوان محصول صنعتی قابلیت ورود به بازار داشته باشند.

خانی : این حمایتها به چه شکل و در چه قالب هایی هستند؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  وظیفه انجمن ایجاد شبکه بین ایده تا محصول و حمایت علمی و در صورت نیاز مدیریتی  است. آقای خانی در مورد ایده های نو می توان به معرفی دانش فنی مورد تایید انجمن به صاحبان صنایع اشاره کنم که شکر خدا موفق بوده است.

خانی : سوال من اینه که آیا این تغییرات در محصول، در تاثیر میکروارگانیسم ها بر بدن هم تاثیر میگذارند؟
یعنی کفیر گازدار از نظر پروبیوتیکی از کفیری که گازدار نشده کم ارزش تره ؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  نه اصلا. مهم آن است که پروبیوتیک تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد زنده باشد.
خانی : یه مصرف کننده میتواند مطمئن باشد که یک محصول تا آخرین روز تاریخ مصرفش ارزش پروبیوتیکی کامل دارد ؟

خانی : پس پروبیوتیک حتی در نوشیدنی بدون گازی که گازدار شده و ماست ترش شده هم به همان قوت باقیست ؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  طعم دوغ های محلی با تمام گازی که دارد قابل مقایسه با صنعتی نیست امیدوارم با استفاده از سویه های بومی بتوانیم طعم و کیفیت دوغ بومی ایران را احیا کنیم.

خانی : با طعم دهنده هم میشه امیدوار بود ؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  من بعنوان یک میکروبیولوژیست که روی سویه های بومی ایران بیش از ١٠ سال است که تحقیق می کنم اطمینان دارم استفاده از سویه های بومی بسیار مفیدتر است.

خانی : آیا در محصولاتی که باید پخته شوند هم میشه از پروبیوتیک ها استفاده کرد یا به محض پخت از بین خواهند رفت ؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  سویه های مقاوم تا حدود ٢٠ دقیقه دمای جوش را تحمل می کنند. از این سویه ها مثلا در ماکارانی و سوپ آماده استفاده می کنند.

خانی : یعنی حتی در پودرهایی مثل کافی میکس هم میشود این ایده رو پیاده کرد؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  بله در دنیا کافی پروبیرتیک داریم. الان محصولات متنوع پروبیوتیکی در کشور های مختلف دنیا وجود داره که نشان دهنده رویکرد آنها به سمت محصولات سالم است. مثلا در کشورهای آسیای شرقی و مخصوصا ژاپن نوشیدنی وجود دارد بنام یاکولت که بیست و پنج میلیون مصرف روزانه دارد که بسیار بالاست. که بر پایه کازئی بومی آن منطقه است.

خانی : آیا انجمن برنامه ای برای فرهنگسازی مصرف پروبیوتیک ها دارد ؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  انجمن پروبیوتیک در سالهای اول رویکرد معرفی به سازمانهای ذیربط تدوین ضوابط و استانداردها را داشته است.

خانی : مردم آنگونه که باید با این پدیده آشنا نیستند.

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  ما برنامه فرهنگسازی عمومی را با همکاری صنایع در دستور کار دارد. این مهم همت همه جانبه می طلبد در حال حاضر ما برای اطبا دوره های باز اموزی داریم.

خانی : البته این مشکل کلا در مورد غذای سالم وجود دارد و فرهنگ مصرف غذای سالم ما ایراد دارد.

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  ما ارائه کارگاه در مدارس را هم شروع کرده ایم. از دیگر صنایع فعال در حوزه محصولات فراسودمند نیز دعوت می کنم به عضویت این انجمن در ایند تا با همکاری متقابل فرهنگ سازی انجام دهیم.

مهندس اسکندری : خانم دکتر آیا ضوابط و استانداردهای دقیقی برای پروبیوتیک ها تدوین شده است؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  استانداردهای لازم برای تعیین کیفیت سویه های پروبیوتیک اعم از تولید داخل یا وارداتی با همکاری انجمن پروبیوتیک تدوین شده است. همچنین استاندارد ماست، دوغ و ... . اخیرا نوشتن استاندارد های مربوط به نان بیسکوییت و .. در دست اقدام است. همچنین در یک همکاری با سازمان غذا و دارو پایش این محصولات در سطح بازار به انجمن محول می شود.

مهندس پدرام : آیا شرکتهای داخلی تولید کننده پروبیوتیکها را داریم البته سویه های آن را؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  بله تولید داخلی داریم. تولید داخلی با سویه های بومی جالب است که پروبیوتیک در صنعت دام و طیور کاربرد زیادی دارد.

خانی : آیا انجمن کمیته تبلیغات هم دارد ؟

دکتر تاج آبادی ابراهیمی:  بله کمیته ارتقا آگاهی که با دفتر بهبود تغذیه همکاری می نمایند.

مهندس پدرام : لطفا راههای ارتباطی انجمن را بفرمایید.

دکتر تاج آبادی ابراهیمی: تلفن ٨٨٩٨٣٦٤٧ و وب سایت انجمن پروبیوتیک

مهندس اسکندری : بسیار ممنون طاعات همه قبول

دکتر تاج آبادی ابراهیمی: طاعات قبول، من هم از موقعیتی که فراهم نمودید سپاسگزارم. از دوستانی که در این بحث شرکت کردند ممنون و مشتاق همکاری های مستمر در انجمن هستیم.

مهندس پدرام : بسیار متشکرم طاعات شما هم قبول موفق باشید. از آقای مهندس اسکندری هم بابت هماهنگی این گفتگو متشکرم.


مصاحبه شونده : خانم دکتر تاج آبادی ابراهیمی
آخرین ویرایش : 1393/04/28 -- 22:13:51
نویسنده : مدیر سایت - مهندس پروانه خانی
تعداد بازدید : 4208