Notice: Undefined variable: isOldUser in /home/iranfoodne/domains/iranfoodnews.com/public_html/BasePart/BaseInfo.php on line 65
اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران
نسخه قابل چاپ 
مشاهده کامل خبر
حجتی: صادرکننده نخست پسته درجهان هستیم/ زعفران و پسته همچنان فله ای عرضه می‌شود      

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه همایش بین المللی باغبانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کشور ما دارای مزیت تنوع محصولات باغی است و ما با توجه به تنوع محصولات اولین تولیدکننده پسته، انار، زرشک و خرما درجهان محسوب می شویم. در برخی محصولات دیگر مانند سیب، مرکبات، انگور و کشمش هم جز ١٠ کشور نخست به شمار می آییم.

وی افزود: در خصوص پسته و زعفران نمی توانیم انتظار داشته باشیم که این محصولات که صادرات‌شان تا دیروز به صورت فله‌ای انجام می‌شد یک دفعه تغییر کند و هم برای مصرف در صنایع غذایی و تبدیلی به کار برود و هم به صورت بسته‌بندی برای مصرف خانوار داخلی و خارجی استفاده شود.

حجتی در ادامه تصریح کرد: قطعا این موارد آرام آرام و با تعامل با دنیا و براساس سفارش مصرف کننده انجام خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: بحث لجستیک، سردخانه ها، بسته بندی و صنایع تبدیلی را در دستور کار قرار داده ایم و باید این روند را ادامه دهیم. محصولات ما برای عرضه به بازارهای جهانی باید به نوعی با بازارهای مصرف و شبکه های زنجیره ای عرضه محصولات پیوند پیدا کند. متاسفانه در گذشته تجار و بازرگانان ما عمدتا وارد کننده بودند و به صادرات توجهی نمی شد اما باید کم کم این روند تصحیح شود. ما باید بتوانیم بر اساس تقاضای شبکه های زنجیره ای توزیع در کشورهای توسعه یافته محصولات را توزیع و به بازارهای جهانی عرضه کنیم.

حجتی در پایان در رابطه با بحث تراریخته خاطرنشان کرد: ما در کشور محصولاتی که به صورت تراریخته تولید شوند را نداریم اما محصولاتی مانند سویا و ذرت که به کشور وارد می شوند به صورت تراریخته تولید شده اند. این محصولات طبق ضوابط و مکانیزم های بین المللی و قوانین داخلی کشور تولید می شوند و کاملا بررسی شده اند. این محصولات باید معاینات فنی خود را طی کرده باشند و از نظز سلامت تاییدیه داشته باشند تا به کشور وارد شوند.


گروه خبری : اخبار از منابع دیگر
منبع : ایلنا
آخرین ویرایش : 1396/06/13 -- 15:10:09
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 82