×
×

یادداشت/ هدایت سکان کشتی ایران به شیوه شهدای راه خدمت به قلم مهدی کریمی تفرشی

 • کد نوشته: 483638
 • ۴ شهریور ، ۱۴۰۲
 • ۰
 • به قلم دکتر مهدی کریمی تفرشی دولت در جمهوری اسلامی، نماد قوه مجریه و مظهر مردم سالاری است که مطالبات و نیازهای آحاد جامعه را در بستر خود دارد و همین نیازهای مردمی است که مفاد قانون اساسی کشور را تشکیل داده است. این توانمندی و کارایی دولت و قوه مجریه در اجرای مفاد قانون […]

  یادداشت/ هدایت سکان کشتی ایران به شیوه شهدای راه خدمت به قلم مهدی کریمی تفرشی
 • به قلم دکتر مهدی کریمی تفرشی

  دولت در جمهوری اسلامی، نماد قوه مجریه و مظهر مردم سالاری است که مطالبات و نیازهای آحاد جامعه را در بستر خود دارد و همین نیازهای مردمی است که مفاد قانون اساسی کشور را تشکیل داده است.

  این توانمندی و کارایی دولت و قوه مجریه در اجرای مفاد قانون اساسی است که تعیین کننده میزان کارایی نظام سیاسی کشور است. هر چند که در دیدگاه عموم مردم دستگاه مجریه باید پاسخگوی نیازهای جامعه باشد اما دولت برای انجام رسالت خود به دو بازوی توانمند یعنی قوه مقننه و قوه قضائیه نیاز دارد.

  هفته دولت زمان و بهانه ای برای سنجش و ارزیابی کارنامه دولت هاست و بازنگری در نقاط ضعف و قوت و نحوه عملکرد دولت در پاسخگویی به مطالبات مردم.

  اما برای اینکه این سنجش ها واقع بینانه باشد دولت به یک رسانه و تریبون قوی نیاز دارد که اطلاع رسانی های مستمر شفاف و کارشناسانه داشته باشد.

  شفافیت و صداقت با مردم، تعهد و مسئولیت پذیری و شناخت درد آحاد جامعه و تلاش خستگی ناپذیر برای کاهش این دردها از وظایف یک دولت مردمی است.

  تلاش در جهت حل ریشه ای مشکلات کشور مانند تورم، قاچاق، فساد، فقر، بیکاری و نیز معضلات اجتماعی و فرهنگی به جای علاج موقتی، هنر دولت های بزرگ مردمی است. کمک به رشد تولید و رفع موانع تولید و حمایت از تولیدکنندگان در شرایطی که زیر فشار تحریم ها و انواع موانع، کمر خم کرده اند و سر پا نگه داشتن چرخ تولید و صنعت از اهم وظایف و مسئولیت های دولت است.

  رشد و توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی با کشورهای جهان در جهت حفظ منافع کشور، یک رویکرد دیپلماسی قدرتمند و اصولی می خواهد که هنر یک دولت متعهد به رشد و شکوفایی کشور است.

  دولت باید عملگرا باشد و خود ارزیابی کننده کارنامه عملکرد خود پیش از دیگران و پاسخگوی ملتی باشد که با تمام دردها و مشکلات و چالش های موجود به او اعتماد کرده اند. ملت در سرنوشت خود باید سهیم باشند و حق و سهم این ملت پاسخگویی و تعهد به اعتماد آنهاست.

  سالهاست که هفته دولت را گرامی می‌داریم تا از مردان بزرگی چون رجایی و باهنر و شهادت مظلومانه آنان در مسیر خدمت به مردم و اعتلای وطن و صیانت از آرمان های راستین انقلاب یاد کنیم.

  اما اینکه چقدر دولت ها با نگاه و خط و مشی شهیدان رجایی و باهنر و دولت متبوعه آنها و نگاه مردم سالارانه و متعهدانه آن بزرگان سنخیت دارند و در هدایت سکان کشتی این سرزمین مسیر آن بزرگ مردان را طی می کنند موضوعی است که شاید جای اندکی تامل و بازنگری دارد.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *