تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : kashani
حوزه : اهم اخبار, صنایع غذایی, کشاورزی و باغبانی
شماره : 476972
تاریخ : ۱۸ دی, ۱۴۰۰ :: ۱۴:۰۱
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران مطرح کرد:کنسرسیوم های صادراتی راهی مطمئن برای اتصال شرکت های ایرانی به بازارهای خارجی است رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با بیان اینکه یک صادرکننده بیش از هر چیزی به بازارسازی و بازاریابی نیاز دارد، گفت: راه اندازی کنسرسیوم های صادراتی ایران ضمن بازاریابی خارجی به کاهش هزینه ها و بهبود سودآوری بنگاه های عضو کمک می کند.

به گزارش پایگاه خبری علوم وصنایع غذایی ایران (ایرانفودنیوز) به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، محسن امینی در نشستی که با حضور محمد جواد عسکری رئیس کمیسیون کشاوری، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی و حسین دماوندی نژاد معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری این نشست برای فعالان بخش خصوصی اهمیت زیادی داشت،به دلیل اینکه فرصتی برای طرح خواسته ها و مطالباتشان بود.

وی در رابطه با یک دغدغه مهم فعالان بخش خصوصی در مورد جایگاه های اتاق های بازرگانی، تعاون و کمیسیون کشاورزی در اعلام دیدگاه برای تصمیمات مهم کشوری به ویژه مباحث اقتصادی بیان کرد: این مجموعه ها دارای وزن تخصصی و حرفه ای بوده و بسیار همراه نظام هستند، اما متاسفانه فقط نقش مشورتی دارند و در تصمیم گیری ها می بینیم که جایگاه اتاق تعاون و همچنین کمیسیون های تخصصی فعال در اتاق های بازرگانی جدی گرفته نمی شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران گفت: در این دوره از فعالیت کمیسیون به دنبال اثربخشی بیشتر و تعریف و اجرای فعالیت های جدید هستیم، تقاضای ما این است که رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و اعضاي محترم كميسيون به عنوان عضو دائمی و همیشگی به طور ثابت در چنین نشست هایی با حضور فعالان بخش خصوصی مشارکت داشته باشند.

راهکار سازنده بر ای سرمایه در گردش بانک ها تعریف شود

وی بیان کرد: به یقین با عملیاتی شدن آزادسازی نرخ ارز ، انتظار می رود که دیگر شاهد قیمت گذاری دستوری کالاها و محصولات توليدي حاصل از آن نباشیم، زیرا وقتی پایه معاملات تجاری بر مبنای ارز نیمایی باشد، نرخ گذاری کالاها نیز باید تنها بر مبنای عرضه و تقاضا یا قیمت گذاری توافقی انجام شود.

امینی گفت: از دیگر دغدغه های فعالان اقتصادی این است که در حال حاضر علیرغم قیمت گذاری دستوری، قیمت های مصوب بازار با نرخ های دستوری اعلامی تفاوت دارد، به عنوان نمونه ذرت به نرخ ۱۹۰۰ تومان باید عرضه شود ولی در بازار به قیمت متغیر و بالاتر از قيمت مصوب فروخته می شود.

وی در تشریح توضیحاتی مرتبط به صدور پروفرما در بخش صادرات گفت: وقتی پروفرما صادر می کنیم و این پروفرما تایید می شود، در حقیقت تعهد فروش صادراتی ایجاد شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران در ادامه با اشاره به رخداد مهمی که به تازگی در حوزه مرتبط با کشاورزی و صنایع وابسته آن انجام شده است، گفت: برای تبدیل ایران به هاب agree feed منطقه، پیشنهادات لازم را به مقر اتاق بازرگانی بین المللی در فرانسه ارائه کرده ایم که به زودی نتایج آن مشخص خواهد شد، این اقدام مهم یک دستاورد اثر گذار انجام شده طی دو ماه فعالیت اخیر کمیسیون کشاورزی اتاق ایران است که کمکی شایانی در راستای توسعه تجارت و تقویت صادرات کشورمان خواهد بود.

وی در ادامه عنوان کرد: یک صادرکننده بیش از هر چیزی به بازارسازی و بازاریابی نیاز دارد، توسعه زیرساخت های صادراتی با اصلاح قوانین و مقررات مربوط به تولید، بهبود بخش های لجستیک و حمل و نقل و یا راه اندازی کنسرسیوم های بزرگ صادراتی محقق می شود.

امینی گفت: خبر خوب دیگر ایجاد کنسرسیوم های بزرگ در بازار صادراتی و بازارسازی خارجی است که در قالب فروشگاه های زنجیره ای تولید در کشورهای هدف اجرایی می شود و بصورت یک شبکه توزیع قوی عمل می کند، از مزیت های کنسرسیوم صادراتی برای بنگاه های عضو می توان به کاهش هزینه ها، کاهش ریسک، توزيع درست ومناسب كالاهاي صادراتي كشورمان اشاره کرد.

وی ادامه داد: یک رخداد مهم دیگر این است که بر اساس گزارشات موجود، مقادیر زیادی از نهاده ها و كالاهاي اساسي وارداتي در سیلوهاي بنادر ذخیره شده است،حال این پرسش مطرح می شود که پدافند غیرعامل در این رابطه چه عملکردی داشته است؟

© 2022 تمام حقوق این سایت برای اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران محفوظ می باشد.