تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : kashani
حوزه : دام، طیور و آبزیان
شماره : 6202
تاریخ : ۲۲ آبان, ۱۳۹۸ :: ۱۲:۱۲
آغاز طرح واکسیناسیون رایگان طیور روستایی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی از عملیاتی شدن طرح واکسیناسیون رایگان طیور روستایی خبر داد.

علی‌صفر ماکنعلی اظهار کرد: امسال طرح واکسیناسیون طیور روستایی عملیاتی شده به گونه‌ای که فاز اول آن به پایان رسیده و فاز دوم آن نیز، در حال اجرا است. اقدامات پیشگیرانه ما برای مقابله با بیماری نیوکاسل نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و در سطح روستاها برای اولین بار واکسیناسیون طیور روستایی را در کل مناطق کشور عملیاتی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: چند سال گذشته هم طرح واکسیناسیون طیور روستایی اجرایی شده بود اما امسال این طرح به صورت هدفمند، سازماندهی شده و رایگان در کل کشور اجرا می‌شود.

ماکنعلی با بیان اینکه وضعیت بیماری نیوکاسل همانند سابق بوده و تاکنون اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده است، گفت: در گذشته ثبت رخدادهای بیماری نیوکاسل توسط بخش خصوصی انجام نمی‌شد، در حالیکه اکنون اجازه ثبت رخدادهای بیماری نیوکاسل به بخش خصوصی داده شده است.

وی افزود: وقتی کشور از نظر بیماری نیوکاسل پاک شده باشد در واقع امنیت زیستی ارتقاء پیدا کرده است. اکنون در مواردی بیماری نیوکاسل در داخل کشور وجود دارد اما تفاوت معناداری از نظر تعداد کانون این بیماری نسبت به سال گذشته نداشته‌ایم.

ماکنعلی با بیان اینکه اقدامات پیشگیرانه در رابطه با بیماری نیوکاسل، بحث تامین امنیت زیستی به اضافه واکسیناسیون است، اظهار کرد: پیشنهاد ما به مرغداران گوشتی در سطح کشور این است که برنامه ابلاغی از سوی سازمان دامپزشکی به استان‌ها و طرح واکسیناسیون را رعایت کنند. برخی از مرغداران به واکسیناسیون اعتقادی ندارند و برخی دیگر نیز، واکسیناسیون را به صورت کامل انجام نمی‌دهند به همین منظور این مرغداران باید رعایت موازین امنیت زیستی و اجرای برنامه کامل واکسیناسیون برای کنترل بیماری نیوکاسل را مورد توجه قرار دهند.

ایسنا

سرویس خبری : دام ،طیور و آبزیان

© 2021 تمام حقوق این سایت برای اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران محفوظ می باشد.