تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : kashani
حوزه : کشاورزی و باغبانی
شماره : 8475
تاریخ : ۷ خرداد, ۱۳۹۹ :: ۰:۳۱
کرونا کشاورزان «فراسرزمینی» ایران را زمین‌گیر کرد/ لزوم همکاری وزارت امور خارجه کشاورزان فراسرزمینی ایران که در کشورهای دیگر کشاورزی می‌کنند با شیوع کرونا زمین گیر شدند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کشاورزان فراسرزمینی ایران که در کشورهای دیگر کشت و کار می‌کنند، دیگر امکان مراجعت به کشور مقصد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ندارند و به همین دلیل کشت و کار آنها و همین طور معاش و زندگی آنها به مشکلاتی برخورده است.

کشت فراسرزمینی طرحی است که در دولت نهم و دهم راه اندازی شد و از طریق آن کشاورزان ایرانی می‌توانستند در کشورهایی که از سوی دولت معرفی می‌شوند و در حقیقت قراردادهایی با آن کشور منعقد می‌شود، اقدام به کشت و کار کنند. از آن موقع تاکنون کشاورزان ایران در سطح 400 هزار هکتار و در حدود 7 کشور جهان کشت و کار انجام می‌دهند.

در شیوع اخیر کرونا کشاورزان ایرانی که برای دیدار از خانواده به ایران برگشته‌اند دیگر آن کشورها اجازه مراجعت دوباره را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نمی‌دهند و در حقیقت کشاورزی آنها در آنجا تعطیل شده است.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار، در مجلس در نامه‌ای به وزیر امور خارجه، گفت: «ضروری است شرایط رفت و آمد کشاورزان فراسرزمینی (کشاورزان ایرانی که به ویژه در کشور عراق اقدام به کشت کرده و به خاطر شیوع ویروس کرونا امکان ورود مجدد به آن کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ندارند) را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فراهم نمایید.

در ادامه این نامه آمده است: با تشویق وزیر وقت جهاد کشاورزی تعدادی از کشاورزان به ویژه از اهالی دستگرد برخوار در کشور عراق اقدام به کشت نموده و در شرایطی که برای دیدار با خانواده خود به ایران آمده‌اند امکان مراجعت آنها به خاطر شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرز فراهم نگردید.

در ادامه تأکید شده است: متأسفانه محصول این کشاورزان در اثر عدم بازگشت در حال از بین رفتن و سرمایه‌شان در حال نابودی است. ضرورت دارد به سرعت هماهنگی لازم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جهت تسهیل مراجعت آنها فراهم کنید.


قرار است بر اساس افق 1404 سطح زیر کشت کشاورزی فراسرزمینی به 3 میلیون هکتار برسد. این طرح با هدف اینکه در برخی کشورها شرایط آب و هوایی و به ویژه آب مناسب است، محصولاتی را که بیشتر وابسته هستیم اقدام به کشت می‌کنند تا در حقیقت ظرفیت تولید کشاورزی داخل و بالا بردن امنیت غذایی کمک شود. در حال حاضر ایران در 7 کشور گرجستان، عراق، غنا، تاجیکستان،‌ اوکراین، روسیه و قزاقستان کشت فراسرزمینی دارند.

خبرگزاری فارس

سرویس خبری : کشاورزی و باغبانی

© 2022 تمام حقوق این سایت برای اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران محفوظ می باشد.