×
×

عوارض نخوردن گوشت/خطر ابتلا به بیماری های عفونی و التهابی

 • کد نوشته: 482748
 • ۹ خرداد ، ۱۴۰۲
 • ۰
 • به گزارش پایگاه خبری علوم و صنایع غذایی ایران (ایرانفودنیوز) به نقل از سلامت نیوز، دکتر خدیجه رحمانی گفت: بهترین منبع تامین کننده پروتئین مورد نیاز بدن از نظر تغذیه ای، گروه گوشت است که علاوه بر پروتئین، حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مهم برای بدن است که مهمترین ویتامین، ویتامین B12 است که […]

  عوارض نخوردن گوشت/خطر ابتلا به بیماری های عفونی و التهابی
 • به گزارش پایگاه خبری علوم و صنایع غذایی ایران (ایرانفودنیوز) به نقل از سلامت نیوز، دکتر خدیجه رحمانی گفت: بهترین منبع تامین کننده پروتئین مورد نیاز بدن از نظر تغذیه ای، گروه گوشت است که علاوه بر پروتئین، حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مهم برای بدن است که مهمترین ویتامین، ویتامین B12 است که یکی از ویتامین هایی است که فقط از منابع حیوانی تامین می شود و در هیچ یک از مواد غذایی گیاهی این ویتامین وجود ندارد. در گروه گوشت آن دسته از مواد غذایی که به عنوان منبع این ویتامین مطرح هستند انواع گوشت ها، تخم مرغ، حبوبات و لبنیات بویژه پنیر و مغزها هستند.


  وی افزود:« همچنین گوشت حاوی مواد معدنی است که مهمترین آن آهن است که سالیان سال است بحث کمبود آهن و کمخونی ناشی از فقر آهن در سراسر جهان مطرح است بویژه در گروههای آسیب پذیر و در حال رشد و اینکه مصرف گوشت، آهن مورد نیاز بدن و بعضی از ریزمغذی ها را نیز تامین می کند.»


  دکتر رحمانی گفت:« گروه گوشت شامل انواع گوشت ها، تخم مرغ، حبوبات، مغزها و لبنیات است که پروتئین و بعضی از مواد مغذی مورد نیاز بدن را که در سایر مواد غذایی وجود ندارد، تامین می کنند.»

  وی درباره بحث مصرف گوشت در افراد عادی که دچار فقر آهن نیستند گفت:« در افراد عادی که در سن رشد نیستند چنین نیست که لزوما باید گوشت مصرف کنند بلکه می توانند از جایگزین های گوشت در گروه گوشت استفاده کنند. اما مصرف گوشت در کودکان که در سن رشد هستند و نیز در مادران باردار و شیرده ضروری است چون در تامین رشد تاثیر بسزایی دارد. ذکر این نکته مهم است که عدم مصرف گوشت برای افرادی که دچار فقر آهن هستند می تواند مشکلاتی را بوجود آورد.»


  وی تاکید کرد:«با توجه به گرانی گوشت افراد عادی می توانند از منابع پروتئین گیاهی مثل حبوبات به جای گوشت مصرف کنند البته باید همراه با غذایشان ویتامین C بالایی دریافت کنند تا جذب آهن آنها بالا رود. باز هم تاکید می کنم اگر افراد کمبود آهن نداشته نباشند، می توانند از جایگزین های گوشت استفاده کنند. گر چه با بحث گرانی مواد غذایی و تورم حتی جایگزین های گروه گوشت هم ممکن است با مشکل روبرو شود. در افراد عادی اگر در طولانی مدت گوشت مصرف نکنند مشکل خاصی ایجاد نمی شود ولی اگر دچار فقر آهن هستند نباید گوشت از سفره غذایی آنها حذف شود و باید حتما گوشت مصرف کنند و گوشت برای کسانی که دچار فقر آهن هستند بهترین منبع آهن می باشد.»


  وی توصیه کرد:« افراد می توانند برای تامین آهن بدن در برنامه غذایی خود از پلوهای مخلوط که حاوی سبزیجات است مصرف کنند. سبزیجات سبز رنگ هر قدر تیره تر باشند حاوی آهن بیشتری هستند که حتی حاوی ویتامین C بالا، فولات و اسید فولیک هستند(که در خونسازی نقش بسزایی دارد) همچنین مصرف خورش ها همراه با برنج می تواند نیازهای تغذیه ای افراد را تامین کند.»


  وی خاطرنشان کرد:« مسئولین و برنامه ریزان کشور باید به بحث تغذیه مردم توجه کنند. وقتی ما صحبت از امنیت غذایی در کشور می کنیم یعنی دسترسی آحاد افراد جامعه به مواد غذایی سالم و ایمن که مسئولیت تامین امنیت غذایی کشور با مسئولین اجرایی کشور است که از محل تولید تا قرار گرفتن غذا بر سر سفره مردم را شامل می شود. از طرفی دیگر حتی در بحث امنیت غذایی، بحث آموزش به جامعه مطرح است تا بتوانند امنیت غذایی را برای مردم تامین کنند.»

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *