×
×

پرورش تیلاپیا در ۴ استان کشور/ مجوز پرورش صادر شده است

 • کد نوشته: 478178
 • ۱۵ فروردین ، ۱۴۰۱
 • ۰
 • به گزارش پایگاه خبری علوم وصنایع غذایی ایران (ایرانفودنیوز) به نقل از ایسنا، مهدی شکوری با بیان اینکه بر اساس موافقت سازمان حفاظت محیط زیست در حال حاضر در چهار استان سمنان، یزد، قم و خراسان جنوبی امکان احداث مزارع پرورش ماهی تیلاپیا وجود دارد، گفت:با توجه به اینکه ماهی تیلاپیا بعضا می‌تواند مخاطراتی را […]

  پرورش تیلاپیا در ۴ استان کشور/ مجوز پرورش صادر شده است
 • به گزارش پایگاه خبری علوم وصنایع غذایی ایران (ایرانفودنیوز) به نقل از ایسنا، مهدی شکوری با بیان اینکه بر اساس موافقت سازمان حفاظت محیط زیست در حال حاضر در چهار استان سمنان، یزد، قم و خراسان جنوبی امکان احداث مزارع پرورش ماهی تیلاپیا وجود دارد، گفت:با توجه به اینکه ماهی تیلاپیا بعضا می‌تواند مخاطراتی را برای محیط زیست طبیعی ایجاد کند و از طرف دیگر ممکن است در استان‌های دیگر پرورش تیلاپیا رقیبی برای سایر ماهی‌ها باشد استان های مذکور برای پرورش‌ این ماهی انتخاب شدند. همچنین علاوه بر موارد ذکرشده این اقدام ظرفیت خاموش استان‌ها را روشن خواهد کرد.

  وی ادامه داد: در این ۴ استان مزارعی احداث شدند و با رعایت موازین زیست محیطی در مدار تولید قرار گرفته‌اند و محصولات خود را عرضه می‌کنند. ماهی‌های تولید شده به طور قطع بعد از عرضه به بازار ارزش بالاتری خواهند داشت و برای مصرف کنندگانی که قبلا تیلاپیا وارداتی مصرف می کردند بسیار به صرفه تر و با کیفیت تر خواهد بود.

  مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات اضافه کرد:حدود ۱۰ سال است که به صورت محدود پرورش تیلاپیا انجام می‌شود ولی اخیرا این فرصت ایجاد شده که تولید این ماهی افزایش یابد.

  وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود تیلاپیا تهدیدی برای سایر گونه های ماهی است و آیا پرورش آن برای محیط زیست مخاطره آمیز است؟ گفت: برنامه پرورش ماهی تیلاپیا بر پایه علم و دانش و قانون استوار است. پیش از اینکه برنامه پرورش تیلاپیا به اجرا گذاشته شود مطالعات ارزیابی زیست محیطی انجام شده است. این مطالعات در سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شده و مورد تصویب این سازمان قرار گرفته و اجازه پرورش تیلاپیا در کشور داده شده است.

  شکوری تصریح کرد:در عملیاتی که تاکنون در استان‌ها انجام شده هیچگونه آثار مخربی در ارتباط با این گونه از ماهی دیده نشده است. در گزارش هایی که از مراجع بین المللی نیز در دست داریم در بسیاری از کشورها پرورش این ماهی نه تنها اثرات منفی برجای نگذاشته، بلکه اثرات مثبتی در زیست بوم هم داشته است.

  وی در پایان گفت: گونه‌ای مهاجم تلقی می‌شود که ۴ مرحله را سپری کند. مرحله اول حضور در محیط های طبیعی است. ماهی باید بتواند در محیط مستقر شود. دیگر اینکه بتواند تکثیر شود و چرخه زندگی خودش را کامل کند. در مرحله سوم ادامه حیات دهد و در مرحله چهارم نیز اگر توانست با ماهیان بومی رقابت کند و پیروز شود گونه مهاجم تلقی می‌شود.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *