×
×

کاهش قیمت برنج ایرانی و مرغ/ افزایش قیمت شیرخشک و ماهی قزل آلا

 • کد نوشته: 487192
 • ۱۲ اسفند ، ۱۴۰۲
 • ۰
 • مرکز آمار بیشترین و کمترین افزایش قیمت خوراکی ها در بهمن ماه را اعلام کرد که بر اساس آن، بیشترین افزایش قیمت مربوط به شیرخشک، ماهی قزل آلا و گوشت است و بیشترین کاهش قیمت نیز مربوط به برنج ایرانی و مرغ است.
  کاهش قیمت برنج ایرانی و مرغ/ افزایش قیمت شیرخشک و ماهی قزل آلا
 • به گزارش پایگاه خبری علوم و صنایع غذایی ایران(ایرانفودنیوز) به نقل از ایسنا، طبق آنچه مرکز آمار اعلام کرده است؛ در گروه نان و غلات، اقلام ” شیرینی خشک ” با ٢,۴ درصد، ” رشته آش ” با ١.٣ درصد و ” ماکارونی ” با ١.٣ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به “برنج ایرانی درجه یک ” با ١.٠- درصد است.

  در بهمن‌ماه ١۴٠٢، تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه‌های مختلف کالاهای خوراکی در مناطق شهری کشور  به‌ شرح زیر است:

  نان و غلات:

  در این گروه، اقلام ” شیرینی خشک ” با ٢,۴ درصد، ” رشته آش ” با ١.٣ درصد و ” ماکارونی ” با ١.٣ درصد  بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به “برنج ایرانی درجه یک ” با ١.٠- درصد است.

  گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌:

  در این گروه، “ماهی قزل آلا ” با ٣,٢ درصد ، ” گوشت گوسفند” با ٢.٩ درصد و “کنسرو تن ماهی” با ٢.٠ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به “مرغ ماشینی ” با ۵.۴- درصد است.

  لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن:

  در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به “شیر خشک” با ٩,٣ درصد و ” کره پاستوریزه” با ١.١ درصد و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به ” روغن نباتی جامد” با ١.۵- درصد ،” روغن مایع” با ٠.٧- درصد و “پنیر پاستوریزه ” با ٠.١- درصد است.

  میوه و خشکبار:

  در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” خربزه” با ٣٨,٣ درصد ، ” انار ” با ۵.٧ درصد و” کشمش پلویی ” با ۵.٠ درصد همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به ” پسته” با ١.١- درصد و ” موز ” با ٠.۶- درصد است.

  سبزیجات و حبوبات:

  در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به” خیار” با ۴,٢ درصد ،” لوبیا قرمز ” با ٢.٠ درصد و ” عدس” با ١.٨ درصد و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به ” گوجه فرنگی ” با ٣۵.٩- درصد، ” کدو سبز” با ۶.۴- درصد و ” بادمجان” با ۵.٠- درصد است.

  قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها:

  در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” سس گوجه فرنگی ” با ٢,٣ درصد و” سس مایونز ” با ١.١ درصد و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به ” قند ” با ٠.٣- درصد است.

  در بهمن ماه ١۴٠٢ ، از ۵٣ قلم خوراکی منتخب در نقاط شهری، تعداد ٢٠ قلم، درصد تغییر سالانه بالاتر از نرخ تورم نقطه‌ای نقاط شهری کشور (٣۶,٢ درصد) داشته‌اند.

  منبع: ایسنا

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *