×
×

افزایش قیمت برخی خوراکی‌ها از کجا آب می‌خورد؟

 • کد نوشته: 2189
 • ۱۵ بهمن ، ۱۳۹۶
 • ۰
 • افزایش قیمت برخی خوراکی‌ها همچون تخم مرغ، ‌مرغ، موز و … دغدغه‌ای در بازار مصرف شده که دلایل مختلفی از جمله افزایش نرخ ارز برای آن مطرح می‌شود اما به گفته رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران برخی از این محصولات با گران‌فروشی مواجه نیستند بلکه هزینه‌شان افزایش یافته که نیازمند مدیریت بیشتر بازار […]

 • افزایش قیمت برخی خوراکی‌ها همچون تخم مرغ، ‌مرغ، موز و … دغدغه‌ای در بازار مصرف شده که دلایل مختلفی از جمله افزایش نرخ ارز برای آن مطرح می‌شود اما به گفته رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران برخی از این محصولات با گران‌فروشی مواجه نیستند بلکه هزینه‌شان افزایش یافته که نیازمند مدیریت بیشتر بازار در این زمینه هستیم.

  به گزارش ایسنا، با وجود آنکه نرخ تورم در دولت یازدهم و دوازدهم در چند سال اخیر به پایین ترین حد خود رسید و تک رقمی شد و به بیشتر اقلام در بازار از ثبات نسبی برخوردار شدند اما بعضی از کالاهای اساسی با افزایش قیمت مواجه شدند.

  یکی از محصولاتی که از اواخر سال قبل و بعد در شروع سال جاری افزایش قیمت پیدا کرد، گوشت قرمز بود که در مقطعی به کیلویی بیش از ۴۵ هزار تومان هم رسید. اما محصولی که بیش از همه افزایش قیمت آن مورد توجه قرار گرفت، تخم مرغ بود که در اوایل دی ماه قیمت هر دانه تخم مرغ از ۴۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان رسید و هر شانه آن بیش از ۱۷ هزار تومان فروخته شد.

  افزایش قیمت تخم مرغ که ناشی از آنفلوآنزای طیور و حذف ۴۰ درصد از گله‌های مرغ تخم‌گذار کشور بود، مورد توجه، انتقاد و اعترض بخش قابل توجهی از جامعه قرار گرفت و دولت سعی کرد در همان روزها با واردات تخم مرغ از گرانی این کالای اساسی بکاهد؛ اتفاقی که در روزهای بعد تا حدودی افتاد اما بار دیگر در یکی – دو روز اخیر خبرهایی مبنی بر افزایش مجدد قیمت تخم مرغ اعلام شد و هر شانه تخم مرغ به ۱۵ هزار تومان بازگشت.

  از سوی دیگر گوشت مرغ که از محصولات اساسی بازار مصرف است افزایش قیمت پیدا کرد و تا کیلویی ۸۰۰۰ تومان پیش رفت که دلیل اصلی آن، سرما و بارش برف اخیر از طرف مرغداران عنوان شد.

  همچنین در بازار میوه و تره‌بار نیز قیمت موز افزایش قابل توجهی پیدا کرد و طی یک هفته حدود ۳۰ درصد گران شد و از ۶۰۰۰ تومان به ۸۰۰۰ تومان رسید که رئیس اتحادیه بارفروشان دلیل آن را  افزایش نرخ ارز و بالارفتن قیمت جهانی این محصول ناشی از کمبود تولید آن در برخی از کشورها اعلام کرد.

  در این میان سیب زمینی و پیاز مدت‌هاست که گران تر از قیمت معقول آن در بازار فروخته می‌شود و هرکیلوگرم آن‌ها بیش از ۲۵۰۰ تومان است.

  آنچه به نظر می‌رسد این است که افزایش قیمت بعضی از محصولات و عدم تنظیم منطقی قیمت‌ها در بازار، انتقادی برای سیاست‌های اقتصادی شده است.

  در این زمینه خسرو فروغان گران سایه – رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران – درباره افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی از جمله تخم مرغ به ایسنا گفت: تعداد زیادی از مرغ‌های تخم گذار تلفات داشته که باعث گرانی تخم مرغ شده است. معمولا مریضی در میان مرغ‌های تخم گذار کمتر اتفاق می‌افتد و اینکه جلوی آن گرفته نشد، به نحوه مدیریت برمی‌گردد.

  وی تصریح کرد: کسی که مدیریت تنظیم بازار را در دست گرفته است باید دقت لازم را داشته باشد و در چنین مواقعی بازار را کنترل کند. بازار در زمانی که همه چیز عادی است خودش نظم پیدا می‌کند اما در بحران‌هاست که باید برای آن چاره اندیشی کرد و با استفاده از روش‌های مختلف مثل واردات اجازه افزایش قیمت داده نشود.

  فروغان ادامه داد: این موضوع ثابت شده است که وقتی قیمت کالایی بالا می‌رود برگشت آن به قیمت قبلی خیلی کند انجام می‌شود. زمانی که مرغداران بخش زیادی از مرغ‌های‌شان تلف شد دولت باید به آن‌ها کمک می‌کرد و بخشی از ضرر و زیان شان را جبران می‌کرد، نه اینکه جلوی واردات گرفته می‌شد تا قیمت بالا برود و بعد بر اساس افزایش قیمت تخم مرغ جبران زیان مرغداران صورت بگیرد. این اتفاق درستی نیست.

  رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: اکنون برای برخی از کالاها گران فروشی اتفاق نیفتاده است بلکه کالا گران شده است. باید از بازارهای دیگر، این کمبودها جبران می‌شد و واردات ادامه پیدا می‌کرد اما واردات خیلی کم انجام شد و ادامه پیدا نکرد که این باعث افزایش مجدد قیمت شد.

  باید گفت که از طرف کارشناسان دلایل مختلفی برای گرانی کالاهای اساسی مطرح می‌شود که شاید مهمترین آن افزایش قیمت ارز است که در هفته‌های اخیر با افزایش مواجه شده و به طور طبیعی روی قیمت کالاهای مصرفی هم اثر خود را می‌گذارد. اما آنچه مهم است اینکه با توجه به قرار گرفتن در استانه عید نوروز، بازار نیاز به تنظیم، کنترل و نظارت بیشتری دارد تا جلوی افزایش قیمت‌های ناگهانی گرفته شود و در این میان فرصت برای عده‌ای سودجو که به مشکل یک کالا دامن می‌زنند، گرفته شود.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *