×
×

توسعه فناوری، رکن اصلی پیشگیری و مبارزه علیه بیماری دامی

 • کد نوشته: 2425
 • ۵ اردیبهشت ، ۱۳۹۷
 • ۰
 • مراسم امضای تفاهم نامه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان دامپزشکی در سازمان دامپزشکی برگزار شد. در این مراسم علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی، توسعه پایدار به منظور بهبود معیشت، سلامت و امنیت غذایی جامعه را شعار امسال روز جهانی دامپزشکی اعلام کرد و گفت: توسعه پایدار را باید در برنامه […]

 • مراسم امضای تفاهم نامه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان دامپزشکی در سازمان دامپزشکی برگزار شد.

  در این مراسم علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی، توسعه پایدار به منظور بهبود معیشت، سلامت و امنیت غذایی جامعه را شعار امسال روز جهانی دامپزشکی اعلام کرد و گفت: توسعه پایدار را باید در برنامه های راهبردی جست و جو کرد؛ بنابراین سازمان دامپزشکی برای پیشبرد برنامه های راهبردی باید به توسعه فناوری توجه جدی داشته باشد.

  وی افزود: سازمان دامپزشکی مسئولیت مهمی در پیشگیری، درمان و ریشه کنی بیماری ها، تحقیقات، آموزش و ترویج دارد که برای دستیابی به این اهداف باید نگاه ویژه ای به توسعه فناوری داشت.

  رفیعی پور توسعه فناوری را رکن اصلی پیشگیری و مبارزه علیه بیماری های دامی دانست و افزود: سازمان دامپزشکی کشور بیش از ۴۰۰ خدمت تعریفی دارد که قطع به یقین برای تحقق این اهداف، باید به سراغ فناوری های نوین برویم.

  این مقام مسئول ادامه داد: همانگونه که با سیاست های اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان به دنبال آن هستیم تا کشور از وابستگی به‌صنعت نفت نجات پیدا کند، با امضای این تفاهم نامه و صادرات زیست فناوری نیز درصدد تحقق این هدف مهم هستیم.

  رئیس سازمان دامپزشکی، دانش زیست فناوری را امری اثرگذار در توسعه واکسن های دامپزشکی، داروها و مکمل های دامی، حوزه کیت تشخیص و ریشه کنی و کنترل بیماری ها و همانند سازی حیوانات اعلام کرد.

  به گفته وی؛ انتظار می رود امضای این‌تفاهم نامه در پیشبرد اهداف امنیت غذایی، اقتصاد و‌ بهداشت عمومی جامعه تاثیرگذار باشد.
  ورود به حوزه زیست فناوری، امری مهم در شکوفایی صنعت دامپروری

  مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری علمی و فنی ریاست جمهوری اظهار کرد: سلامت کافی محصولات در حوزه دام و طیور و آبزیان یکی از دغدغه های مردم به شمار می رود، بنابراین ورود به حوزه زیست فناوری علاوه بر تضمین سلامت مردم، معیشت آنها را برآورده می کند.

  وی افزود: طی دو الی سه سال اخیر با تشکیل شرکت هایی در حوزه زیست فناوری دام و طیور و آبزیان، این اطمینان خاطر به تولیدکنندگان داده می شود تا در پرورش دام و طیور با خسارت روبرو نشوند، که تنظیم بازار و معیشت خانوارها تحت تاثیر قرار گیرد.

  قانعی با اشاره به اینکه ورود به حوزه زیست و فناوری شکوفایی صنعت دامپروری و تضمین سلامت افراد، تاثیر بسزایی دارد، بیان کرد: امضای این تفاهم نامه سوری نیست و امروز روزی است که بلافاصله پس از امضای این تفاهم نامه، همکاری ها شکل می گیرد، به طوریکه نحوه حمایت از این شرکت ها از فردا آغاز خواهد شد.

  این مقام مسئول ادامه داد: باهمکاری رئیس سازمان دامپزشکی موضوع واکسن دام و طیور و آبزیان با حمایت جدی معاونت علمی و فنی ریاست جمهوری آغاز خواهیم کرد تا با ورود دانش به این بخش، تولیدکنندگان این اطمینان خاطر را داشته باشند که محصولاتشان از بین نمی رود.

  وی با اشاره به اینکه ۱۵ هزار فارغ التحصیل زیست فناوری در کشور داریم، بیان کرد: وجود دریا در شمال و جنوب کشور نشان می دهد که اقتصاد بزرگی در حوزه دام و طیور و زیست فناوری می توان رقم زد.

  به گفته قانعی؛ با توجه به آنکه امسال سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، انتظار می رود که با ساماندهی و حمایت شرکت های دانش بنیان، شاهد حفظ معیشت و سلامت مردم و ارتقای اقتصاد خواهیم بود.

  دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت ریاست جمهوری در خاتمه تصریح کرد: از مجموع ۷۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور، بیش از نیمی از آنها در حوزه کشاورزی، دام و طیور و آبزیان مشغول فعالیت هستند.
  باشگاه خبرنگاران جوان

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *