×
×

هر شانه تخم‌مرغ در بازار ۱۸هزار تومان فروش می‌رسد/ واردات تخم‌مرغ مشکلی را حل نمی‌کند

 • کد نوشته: 2329
 • ۱۹ اسفند ، ۱۳۹۶
 • ۰
 • ناصر نبی‌پور در مورد آخرین وضعیت تولید و قیمت تخم‌مرغ خاطرنشان کرد: هم اکنون میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری ۷ هزار و ۸۰۰ تا ۸ هزار تومان تعیین شده که تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد (تقریبا هر شانه تخم مرغ حدود ۲ کیلوگرم است) ۱۸ هزار تومان قیمت می‌خورد. وی […]

 • ناصر نبی‌پور در مورد آخرین وضعیت تولید و قیمت تخم‌مرغ خاطرنشان کرد: هم اکنون میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری ۷ هزار و ۸۰۰ تا ۸ هزار تومان تعیین شده که تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد (تقریبا هر شانه تخم مرغ حدود ۲ کیلوگرم است) ۱۸ هزار تومان قیمت می‌خورد.

  وی در پاسخ به اینکه پس طرح تنظیم بازار دولت برای فروش تخم‌مرغ شانه‌ای ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان چه تاثیری در این زمینه داشته، گفت: آن‌قدر مرغ تخم‌گذار از بین رفته است که تولید ما روزانه بین ۸۰۰ تا یک هزار تن کاهش یافته که در قیمت بی‌تاثیر نیست. سال گذشته ۳۰ درصد از مرغ‌های تخم‌گذار از بین رفت ولی امسال رقم بیشتر از اینها است و امسال چیزی بین ۲۵ تا ۲۶ میلیون مرغ تخم‌گذار از بین رفته است.

  رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران به این نکته هم اشاره کرد که سن مرغ‌های مادر تخم‌گذار در سال گذشته حدود ۶۰ هفته بود، اما امسال اکثر مرغ‌های جوان تخم‌گذار با سن ۳۵ هفته بر اثر آنفلوآنزا از بین رفته‌اند.

  نبی‌پور واردات تخم‌مرغ را هم چندان مناسب ندانست و گفت:‌ واردات ۲ هزار تن تخم‌مرغ دردی را دوا نمی‌کند، مضاف بر اینکه ممکن است به دلیل ورود کارتن، شانه تخم‌مرغ و ماشین حمل بیماری جدیدی وارد کشور شود.

  وی به هموطنان توصیه کرد، با کاهش مصرف تخم‌مرغ طی ۶ ماه به تامین تخم‌مرغ از محل داخل کمک کنند و افزود: سرانه مصرف تخم‌مرغ در کشور بین ۱۰تا ۱۱ کیلوگرم است که در صورت همکاری می‌توانیم آن را به ۸ کیلوگرم هم برسانیم که از محل داخل هم قابل تامین است.

  رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران همچنین به همکاری برخی مرغداری‌ها در راستای تنظیم بازار اشاره کرد و گفت: طبق سقفی که دولت تعیین کرده هر مرغداری بین ۱۰،۲۰ و ۳۰ درصد از تولیداتشان را به قیمت هر کیلوگرم ۵ هزار و ۶۰۰ تومان در اختیار میادین قرار می‌دهند، تا طرح تخم‌مرغ شانه‌ای ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان اجرا شود.

  نبی‌پور تاکید کرد که با توجه به از بین رفتن بخش زیادی از مرغ‌های تخم‌گذار بعید است، تا پائیز سال آینده قیمت به حالت عادی برگردد و حتی برای افزایش تولید باید جوجه و تخم‌مرغ نطفه‌دار را وارد کنیم.

  ، با افزایش شیوع آنفلوآنزای پرندگان در پاییز و زمستان امسال ۳۰ درصد از مرغ‌های تخم‌گذار معدوم شدند که همین امر سبب افزایش بی‌رویه قیمت هر شانه تخم‌مرغ شد، تا جایی که این کالا از شانه‌ای ۱۰ هزار تومان به ۱۹ هزار تومان رسید و دولت از اوکراین و ترکیه اقدام به واردات ۲۰ هزار تن تخم‌مرغ با ستاد مجوز تنظیم بازار کرد و طرح هر شانه تخم‌مرغ به قیمت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان را نیز در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سازمان میادین به اجرا درآورد.

  خبرگزاری فارس

   

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *