صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
 

 


جمعه
4 اسفند 1396
6. جمادي‌الثاني 1439
2018 Feb 23

 

کانال ما در تلگرام

ایرانفودنیوز

وب سایت خبری صنایع غذایی ایران

کانال ما را در تلگرام دنبال کنید

 

https://telegram.me/joinchat/BGSJdgC493n3baukf_EBgQ

 

 

همکاران و همیاران

 


مشاهده کامل مصاحبه
 گفتگوی اختصاصی ایرانفود نیوز با دکترعلی طاهریان یکی از دانشمندان و فرهیختگان علمی خارج از کشور    

دکترعلی طاهریان یکی از دانشمندان و فرهیختگان علمی خارج از کشور است که هم اکنون مقیم شهر مونترال کشور کانادا می باشد. وی از محققین برجسته دانشگاهی و از افتخارات ایران است که سال هایی درخشان وسرشار از علم اندوزی را در کارنامه فعالیت های خود دارد. وی از جمله اندیشمندانی است که با حضور در مجامع علمی دنیا نام ایران را گرامی بزرگ می دارد.
گفت و گو با وی را می خوانیم:

لطفاً در خصوص سوابق کاری و تحصیلی خود بگویید.
در سال 1332 در شهر نهاوند متولد شدم و تحصیلات خود را در تهران گذراندم. در دانشکده صنایع غذایی ایران پذیرفته شده و پس از فارغ التحصیلی در سال 1355 به خدمت سربازی رفتم. در حین خدمت، به عنوان مدیر کنترل کیفیت در مجتمع کشت و صنعت جیرفت در شیفت بعد از ظهر مشغول به کار شدم و به مدت یک سال و نیم در این مجتمع فعالیت کردم. پس از آن به مدت یک سال در کارخانه شمشاد کار کردم. سپس وارد کارخانه کشت و صنعت ماریان واقع در کرج شدم که حضور در این کارخانه و فعالیت در آن سبب شد تجربیات بسیاری را بیاموزم. این کارخانه تولید چندانی نداشت و من توانستم با کوشش فراوان محصولات آن کارخانه را به 45 نوع محصول توسعه دهم و طبیعتاً برای رسیدن به این هدف با مطالعه در زمینه فرآیندها و تولیدات خود را آماده می کردم.
سال 1360 با سازمان صنایع ملی ایران شروع به همکاری کردم و به مدت دو سال مدیر عامل کشت و صنعت گرمسیر بودم. بیش از دو سال نیز مدیریت عاملی شرکت یک و یک را عهده دار بودم. در حین مدیریت عاملی شرکت یک و یک عضو هیأت مدیره شرکت گرمسیر نیز بودم. در آن مقطع نیز توانستیم آن دو شرکت را به پیشرفت های خوبی برسانیم و در این حین بود که شرکت یک و یک واحد تحقیق و توسعه خود را راه اندازی نمود.
به دلیل علاقه بسیار زیادی که به ادامه تحصیل داشتم به کشور کانادا آمدم و مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه مک گیل این کشور دریافت نمودم. به مدت دو سال و نیم به شرق کانادا رفته و به عنوان مدیر برنامه فناوری و توسعه و همزمان مدیر فنی کارخانه «کنی اند راف» مشغول به کار شدم. این شرکت تولید کننده محصولاتی از قبیل ژلاتین بود و من توانستم در طول فعالیت در این شرکت موفقیت های خوبی را بدست آورم و چهره ایران و ایرانی را به آنان نشان دهم.
پس از آن از من دعوت شد تا در کنکور وزارت کشاورزی شرکت کنم و این امر سبب شد تا در دولت استخدام شوم و به این شکل بود که هم اکنون حدود 14 سال است به عنوان پژوهشگر ملی مشغول به کار هستم. در طول زمانی که در دولت کار می کردم مدرک دکترای خود را در عرض دو سال و نیم اخذ نمودم. حدود 15 سال است که مستقیماً در خصوص موضوعات فرآوری کیفیت و سلامت مواد غذایی فعالیت می کنم.
در حال حاضر حدود 5 سال است که بر روی مواد غذایی که ارزش دارویی دارند تحقیق می کنم. بخش دیگری که در آن فعالیت دارم، بخش Nutrition می باشد.
یکی از افتخارات من اینست که حدود 16 دانشجوی دکتری و 13 دانشجوی کارشناسی ارشد را فارغ التحصیل کردم.
عاشق ایران هستم و سفرهای بسیاری به کشور خودم داشته ام. امیدوارم همواره فرزندان ایران زمین در تمامی مراحل زندگی با هوش و با ذکاوت عمل کنند. در گذشته در ایران فارغ التحصیلان دانشگاهی جایگاه خویش را در صنعت نمی دانستند و این موضوع بسیار نگران کننده و ناراحت کننده بود. امیدوارم هم اکنون جوانان ما با چنین مشکلاتی مواجه نباشند.
خود من زمانی که وارد کارخانه شدم تازه جایگاه خود را شناختم و بعد از 5 سال موفق به نوشتن کتابی با عنوان چگونگی تشکیل بخش تحقیقات و فناوری کارخانه شدم.
حضرتعالی در صنعت کشور ایران حضور داشته و فعالیت کرده اید. فکر می کنید صنعت کشورمان با چه مشکلاتی مواجه است و اگر هم اکنون به این صنعت باز گردید چه خواهید کرد و چه ایده هایی دارید؟
یکی از مشکلات اساسی که در صنعت ایران با آن مواجه هستیم عدم وجود سیستم کنترل در حیطه بهداشت، سلامت، کیفیت و فرآوری است.
هیچ کدام از این فاکتورها به صورت سیستماتیک پیش نمی روند. متاسفانه ما در تقلید الگوهای خارجی استاد هستیم ولی در عین حال به شخصه اعتقاد دارم که متخصصین ایرانی معجزه می کنند ولی دسترسی به امکانات مورد نیاز آن ها وجود ندارد.
اگر روزی به صنعت ایران وارد شوم اولین کاری که انجام می دهم به وجود آوردن یک سیستم منظم است. این سیستم باید در خصوص فرآوری محصولات جدید و سلامت تمرکز نماید. فرآوری باید در جهت تولید محصولات جدید با توجه به نیاز بازار باشد. معتقد هستم که صنعت ایران نیازمند یک سیستم است. شاید هم این سیستم وجود دارد ولی ما از فواید آن آگاه نیستیم. بسیاری از کارخانجات در ایران با مشکل سیستماتیک نبودن درگیر هستند و به همین سبب انرژی های بسیاری را هدر می دهند.
در خصوص روغن کانولا توضیحاتی بدهید.
چربی های اشباع شده این نوع روغن زیاد نیست و به سرعت در بدن شکسته می شود و به عنوان کاتالیزور برای چربی های دیگر نیز به کار می رود. کانولا دارای امگا 3 است.
تحقیقات نشان می دهد که 20 هزار موضوع درباره امگا 3 وجود دارد و حدود 10 هزار مقاله درباره آن چاپ شده است. منبع اصلی امگا 3 ماهی است. روغن پنبه دانه نیز دارای امگا 3 بسیار زیادی است اما سه نوع چربی اشباع شده را که در ماهی یافت کردیم در روغن پنبه دانه پیدا نکردیم.
اگر ما روغن کانولا تولید کرده و ادعا کنیم دارای امگا 3 است باید منبع آن را ذکر کنیم. کانولا روغنی است که در کشور کانادا به وجود آمده و به معنایCanada oil است.
باید به این نکته نیز اشاره کنم که اگر از من بهترین روغن را بخواهید تا نام ببرم، من روغن آفتابگردان را پیشنهاد می کنم.
آیا غذاهایی که اهمیت دارویی دارند تجاری شده اند یا خیر؟
بله، سال هاست که کشورهایی مثل آمریکا و ژاپن در این زمینه پیش رو هستند. به عنوان مثال امگا 3 را که دارای ارزش دارویی است به صورت امولسیون در آورده اند و به انواع غذاها، آبمیوه ها و نوشابه ها افزوده اند.
تخم مرغ نیز دارای منبع غنی امگا 3 است (البته اگر به دانه های مرغ ها امگا 3 تزریق شده باشد) ولی باید خاطر نشان کنم در خصوص امگا3 که خوردن 10 هزار تخم مرغ برابر با خوردن 100 گرم ماهی سالمون است. لیکوپن که در گوجه فرنگی وجود دارد نیز مانند امگا 3 در بسیاری از غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. اما نکته مهم این است که این ترکیبات توانایی جذب در بدن را داشته باشند.
در تحقیقی 5 ساله تمرکز ما بر این موضوع است که وقتی از روغن ماهی امولسیون تهیه می کنیم و آن را به صورت نانو در می آوریم، آیا می تواند در بدن شکسته شده و امگا 3 تحویل دهد یا خیر!


مصاحبه شونده : گفتگوی اختصاصی ایرانفود نیوز با دکترعلی طاهریان یکی از دانشمندان و فرهیختگان علمی خارج از کشور
آخرین ویرایش : 1391/05/25 -- 15:26:50
نویسنده : مدیر سایت - مهندس پروانه خانی
تعداد بازدید : 2676
پذیرش آگهی

شماره تلفن های پذیرش آگهی:

0912-2474056

 

تک ماکارون - 4183087 - 0
تهران پک - 3232492 - 0
پگاه تهران - 3878175 - 0
سحر همدان - 4742381 - 0
سحر خیز - 4743032 - 0
قارچ پارس شهریار - 1351877 - 0
پارس استا - 2025148 - 0
زرماکارون - 4739137 - 0
zarforoktoz - 374482 - 0
سبزان - 4739859 - 0
سن ایچ - 2881843 - 0
فراورده های گوشتی مام - 3014592 - 0
   صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران می باشد.


پنل ارسال ایمیل تبلیغاتی