صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
 

 


سه شنبه
29 اسفند 1396
2. رجب 1439
2018 Mar 20

 

کانال ما در تلگرام

ایرانفودنیوز

وب سایت خبری صنایع غذایی ایران

کانال ما را در تلگرام دنبال کنید

 

https://telegram.me/joinchat/BGSJdgC493n3baukf_EBgQ

 

 

همکاران و همیاران

 


مشاهده کامل خبر
وزارت بهداشت و کشاورزی      

آیت الله حائری شیرازی با رد دلیل «رفع گرسنگی مردم» برای مصرف تراریخته، این دلیل را «اقتصادمحور» دانستند و با اشاره به وظیفه خطیر وزارت بهداشت و جهاد‌کشاورزی تصریح کردند:‌کارشناسان باید با حساسیت درمورد «سلامت» نظرشان را درباره تراریخته‌ها اعلام کنند.

 

حضرت آیت الله محی‌الدین حائری شیرازی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درمورد واردات، کشت و مصرف انبوه محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) اعلام نظر کردند.

 

ایشان در این زمینه فرمودند: کارشناسها روی این موضوع اختلاف دارند؛ بعضی می‌گویند ضرر دارد و برخی می‌گویند ضرری ندارد؛ یا ضرر دارد یا ندارد. پس اشکال اول از مجموعه کارشناس‌هاست.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از اینکه «بعضی می‌گویند فوایدی دارد و ضررهای کوچکی هم دارد پس اشکالی ندارد» فرمودند: باید در این موارد «سلامت‌محور» باشیم، نه «اقتصاد‌محور».

 

ایشان با نقل  این جمله که بعضی می‌گویند «می‌توانیم به‌وسیله این محصولات خیلی از گرسنگان را سیر کنیم» تصریح کردند: این جمله «سلامت محور» نیست.

 

امام جمعه سابق شیراز در تبیین عبارت «سلامت محور» خاطرنشان کردند: سلامت محوری یعنی این که بدون غوغاسالاری و بزرگ و کوچک کردن اشکالات، موضوع را به مجموعه کارشناسان ارجاع دهیم. مانند شورایی که درمورد امور حیاتی توسط پزشکان تشکیل می‌شود و یک نتیجه واحد اعلام می‌شود.

 

ایشان درخصوص وظیفه سنگین حوزه وزارت بهداشت و جهادکشاورزی تأکید کردند: اعتقادم این است که وزارت بهداشت و کشاورزی وظیفه بسیار سنگینی به عهده دارند.

 

ایشان افزودند: اگر دیدیم کشورهای پیشرفته از تراریخته‌ها اجتناب می‌کنند، این موضوع را جدی بگیریم؛ چرا که آنها بیش از ما به سلامتشان اهمیت می‌دهند؛ گو اینکه برخی داروها در کشورهای آنها از دور خارج شده، اما هنوز در کشور ما مصرف می‌شود.

 

حضرت آیت الله حائری شیرازی در مورد اظهارنظر شرعی درخصوص این محصولات فرمودند: علما فقط باید «حکم» را بیان کنند و «موضوع‌شناسی» در تخصص ایشان نیست و به عهده کارشناسان است.

 

ایشان در این خصوص افزودند: اگر تراریخته‌ها در کوتاه‌مدت مشکلی ندارد ولی طی درازمدت ضررهایی دارد ــ مثلاً مشکلاتی ایجاد می‌کند ــ باید ممنوع شود؛ این را کارشناسان باید تشخیص بدهند.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با طرح این سؤال که «آیا خود کسانی که این فناوری را دارند از محصول خودشان اجتناب می‌کنند یا ارگانیک مصرف می‌کنند؟» پاسخ دادند: اگر کسی که تولید می‌کند می‌گوید این محصولات برای جهان سوم است، آن وقت باید تأمل کرد.

 

ایشان ادامه دادند: اگر کشورهای تولیدکننده‌ تراریخته از این محصولات اجتناب می‌کنند مصداق این آیه شریفه می‌شوند که: «وَ لَآمُرَنَّهُمْ فَلَیُغَیِّرُنَّ خَلْقَ اللَّهِ» (و به آنان فرمان مى‌دهم تا آفرینش خدا را دگرگون سازند و از مسیر فطرت خارج گردند - نساء 119) این جزء تهدیداتی که ابلیس به خدا بیان کرده که من به آنها امر می‌کنم تا آفرینش تو را تغییر بدهند.

 

امام جمعه سابق شیراز در تبیین این آیه فرمودند:‌ تغییر می‌تواند الهی یا شیطانی باشد. تغییر الهی آن است که توسعه می‌دهد اما سلامت سیستم را حفظ می‌کند و به سمت کمال می‌رود؛ تغییر شیطانی آن است که ظاهر خوبی دارد اما باطنش زشت است. مانند ظروف یکبار مصرف که مصداق این آیه است؛ شما الآن ظرف یکبار مصرفتان را زیر زمین دفن می‌کنید، اما سالها باقی می‌ماند.

 

ایشان ادامه دادند: هرجا که سیستم را به هم نزنیم و در عین حال توسعه‌اش بدهیم نعمت الهی را استفاده کرده‌ایم؛ برای مثال بیل‌دستی را تبدیل به بیل مکانیکی می‌کنیم. اما اگر تغییر ما در سیستم تأثیر منفی بگذارد این تغییر، تغییر شیطانی است؛ مثل سیگار که ظاهرش رفع خستگی می‌کند و باطنش سلامتی را دچار اشکال می‌کند.

 

حضرت آیت الله حائری شیرازی در ادامه به یک شعر از سعدی در این مورد اشاره کردند:

 

شنیدم گوسفندی را بزرگی

 

رهانید از دهان و چنگ گرگی

 

شبانگه کارد بر حلقش بمالید

 

روان گوسفند از وی بنالید

 

که از چنگال گرگم در ربودی

 

چو دیدم عاقبت گرگم تو بودی


گروه خبری : اخبار صنعت غذا
منبع : تسنیم
آخرین ویرایش : 1395/06/07 -- 15:33:43
نویسنده : مدیر سایت - مهندس پروانه خانی
تعداد بازدید : 466

پذیرش آگهی

شماره تلفن های پذیرش آگهی:

0912-2474056

 

تک ماکارون - 4287552 - 0
تهران پک - 3336801 - 0
پگاه تهران - 3982438 - 0
فراورده های گوشتی مام - 3118776 - 0
سحر همدان - 4846579 - 0
سحر خیز - 4847189 - 0
قارچ پارس شهریار - 1455992 - 0
پارس استا - 2129242 - 0
زرماکارون - 4843203 - 0
zarforoktoz - 478523 - 0
سبزان - 4843871 - 0
سن ایچ - 2985817 - 0
   صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران می باشد.


پنل ارسال ایمیل تبلیغاتی